Přejít na obsah

Fakultní nemocnice Brno zavře LDN v Bílovicích nad Svitavou

zpět
2.5.2011
senioři, seniorka, ldn, sestra
zvětšitsenioři, seniorka, ldn, sestraZdroj: www.otsegomanor.com

senioři, seniorka, ldn, sestra | Zdroj: www.otsegomanor.com

 

Léčebna dlouhodobě nemocných (LDN) v Bílovicích nad Svitavou nejpozději do konce července ukončí svůj provoz. Lékaře a sestry převezme mateřská Fakultní nemocnice Brno, pacienty jiná zařízení, nebo si je budou muset k sobě vzít rodiny.

Ředitel fakultní nemocnice Roman Kraus ČTK řekl, že léčebna se zavře, protože budova nevyhovuje požárním předpisům a 57 milionů korun na rekonstrukci nemocnice nemá. S rušením léčebny nesouhlasí lidé z regionu.

Léčebna disponuje 85 lůžky a loni tam bylo během roku hospitalizováno 433 lidí. Podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anny Mrázové má LDN vysokou obsazenost, přesahuje 85 procent. Lékaři, sestry a rehabilitační pracovníci tam pečují o vážně nemocné seniory. Jedno ze tří oddělení je vyhrazeno i paliativní medicíně, která má zmírnit trápení člověka, jehož už nelze vyléčit.

Místní kvůli nesouhlasu se zánikem zařízení začali podepisovat petici. Adresují ji řediteli Krausovi a o podporu pro zachování léčebny žádají i starostu Bílovic nad Svitavou. „V dnešní době, kdy je nedostatek následných lůžek, jsme touto situací doslova zděšeni a neumíme si ji ani vysvětlit,“ stojí v otevřeném dopise starostovi, který má ČTK k dispozici. Mezi lidmi se spekuluje i o tom, zda z léčebny nemá být hotel.

„Z toho nebude nic,“ reagoval Kraus. Stát podle něj léčebnu jako nepotřebný majetek nabídne bezúplatně dalším státním institucím. „Když to nebudou chtít, tak to možná někdo koupí, anebo taky ne. Já nevím,“ dodal. Zdůraznil, že na rekonstrukci zařízení se snažil získat peníze. Protože však neuspěl ani v evropských fondech ani u státu, rozhodl prý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), že se léčebna zavře. Termínem ukončení provozu bude 1. červenec nebo 1. srpen.

Léčebna leží uprostřed lesů u málo frekventované silnice z Adamova do Bílovic nad Svitavou. Budova z roku 1930 nejdřív sloužila jako ozdravovna pro chudé studenty a učně, pak jako hotel. V roce 1938 se z ní stalo plicní sanatorium, a to díky poloze v čistém údolí řeky Svitavy. Před deseti lety se léčebna stala součástí fakultní nemocnice a proměnila se na LDN.

Dnes má tři oddělení, na každém působí jeden lékař, osm sester a šest sanitářek. Podle Krause dostanou místo jinde ve Fakultní nemocnici.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

5.3. Nemocnice řeší víc stížností na lékaře Nemocnice řeší víc stížností na lékaře
5 příspěvků
19.1. Kolem stěhování LDN je rušno Kolem stěhování LDN je rušno
0 příspěvků
28.2. Porodníci od řemesla utíkají. Kvůli žalobám Porodníci od řemesla utíkají. Kvůli žalobám
7 příspěvků

Komentovat článek: Fakultní nemocnice Brno zavře LDN v Bílovicích…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Fakultní nemocnice Brno zavře LDN v Bílovicích…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Simona Machačová LDN  | 28. 12. 2014 01:33

Dobry den vite neco o historiri LDN ? Je pravda ze tam umiral perzonal a ze lekar se objesil ve sklepe budovi ? Dekuji za odpoved

Simona Machačová Zajem o historii nemocnice LDN Bílovice nad Svitavou  | 28. 12. 2014 01:30

Dobry den zajimala by me presna historie nemocnice. slysela jsem ze v nemocnici umiral aji perzonal a doktor spachal sebevrazdu ve sklepe. A ze budova je rozdelena na vice casti tak bych se chtela zeptat jestli je to pravda. Dale bych chtela vedet kolik tam zeprelo pacientu a td... A jestli je pravda ze tam umiral perzonal tak proc umiral. Proc zrusili sanatorium a udelali s toho LDN lecebnu proste celou historiri. Omlouvam se jestli se moc ptam, ale zajima me historie dekuji a budu cekat na odpoved. Machacova

musilová Nesouhlas s uzavřením LDN  | 9. 04. 2014 16:06

Také nesouhlasíme s uzavřením LDN Bílovice. Objekt je dlouhodobě používán a má své uplatnění, které mu vzali nekompetentní složky našeho politického života. V Praze jistě tyto problémy se snaží řešit ke spokojenosti uživatelů. Ale protože jde o zařízení na Moravě, pan Hégr nemá zájem. Je to prostě politik z TOP 09. Prostě někde se penízky najdou a někde to nejde. Tak to je naše demokracie v pojetí ODS a TOP 09. Ministr by měl dohlížet na správnou funkci všech zdravotních zařízení a ne mít zájem na tom, aby je rušil. Takový ministr je špatný.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné