Přejít na obsah

Fakultní nemocnice Brno změní normy, chce omezit chybná ošetření

zpět
29.7.2010
ruce, lékař, pacient, dítě, nemocnice
zvětšitruce, lékař, pacient, dítě, nemocniceZdroj: www.eltiempo.com

ruce, lékař, pacient, dítě, nemocnice | Zdroj: www.eltiempo.com

 

Fakultní nemocnice Brno zavádí změny, které by měly zmenšit riziko špatného ošetření. Pomoci mají nové vnitřní předpisy.

Jdou do takových detailů, jako jak mají vypadat dveře na odděleních v dětské nemocnici, aby tudy děti neutekly, nebo jak dohlížet na výměnu krevních konzerv v chladicích boxech v souladu s datem spotřeby. Akreditace má přispět k odstranění chyb, řekl ředitel Roman Kraus.

Podle zástupců akreditační nadace Det Norske Veritas je v západní Evropě deset procent všech ošetření chybných, z toho pět procent vede k úmrtí. Čtvrtina chyb prý plyne ze záměny léků.

Kraus dnes čísla zpochybňoval. „Jsem si zcela jist, že tato čísla v ČR neplatí. Rozhodně nejsou nulová, protože dochází ke špatným stanovením diagnózy, k zavedení špatné léčby,“ uvedl. Akreditace mají podle něj počet chyb snížit na minimum. „Ale nikdy nebudou na nule,“ podotknul.

Akreditace stojí asi 1,5 milionu korun, v ceně jsou i služby, které by nemocnice platila tak jako tak.

Podle Krause nemocnice do akreditace investuje, protože ji začíná vyžadovat ministerstvo zdravotnictví. Lidé z vedení nemocnice také věří, že se jim krok vyplatí v budoucnu a držitele akreditací budou zvýhodňovat zdravotní pojišťovny.

Zatím tomu tak není a podle Radky Mistrové z jihomoravské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny se v brzké době změna nechystá. Musely by se na ní prý dohodnout všechny pojišťovny.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Fakultní nemocnice Brno změní normy, chce…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Fakultní nemocnice Brno změní normy, chce…

Komentáře

další 3 komentáře
MUDr Jiří Kilian Statistika ?  | 29. 07. 2010 12:43

" Podle zástupců akreditační nadace Det Norske Veritas je v západní Evropě deset procent všech ošetření chybných, z toho pět procent vede k úmrtí. Čtvrtina chyb prý plyne ze záměny léků." No, tak ročně je v ČR něco málo přes 300 000 hospitalisací dětí do 14 let. Deset procent z toho je 30 000. Pět procent z toho je 1 500. Ale ročně zemře celkem něco přes 400 dětí. Tisíécovka mi tu nějak chybí.¨Ale možná se to tvrzení certifikátorů nevztahuje na děti.

MUDr Jiří Kilian to jsou věci  | 29. 07. 2010 11:23

ÚOHS

MUDr Jiří Kilian to jsou věci  | 29. 07. 2010 11:19

" ...se v brzké době změna nechystá. Musely by se na ní prý dohodnout všechny pojišťovny." A co konkurence, proč by se měly dohodnout všechny ZP ? To zavání jakýmisi domluvami poskytovatelů, co by na to asi řekl ÚHOS ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné