Fakultní nemocnice Brno změní normy, chce omezit chybná ošetření

ruce, lékař, pacient, dítě, nemocnice

Fakultní nemocnice Brno zavádí změny, které by měly zmenšit riziko špatného ošetření. Pomoci mají nové vnitřní předpisy.

Jdou do takových detailů, jako jak mají vypadat dveře na odděleních v dětské nemocnici, aby tudy děti neutekly, nebo jak dohlížet na výměnu krevních konzerv v chladicích boxech v souladu s datem spotřeby. Akreditace má přispět k odstranění chyb, řekl ředitel Roman Kraus.

Podle zástupců akreditační nadace Det Norske Veritas je v západní Evropě deset procent všech ošetření chybných, z toho pět procent vede k úmrtí. Čtvrtina chyb prý plyne ze záměny léků.

Kraus dnes čísla zpochybňoval. „Jsem si zcela jist, že tato čísla v ČR neplatí. Rozhodně nejsou nulová, protože dochází ke špatným stanovením diagnózy, k zavedení špatné léčby,“ uvedl. Akreditace mají podle něj počet chyb snížit na minimum. „Ale nikdy nebudou na nule,“ podotknul.

Akreditace stojí asi 1,5 milionu korun, v ceně jsou i služby, které by nemocnice platila tak jako tak.

Podle Krause nemocnice do akreditace investuje, protože ji začíná vyžadovat ministerstvo zdravotnictví. Lidé z vedení nemocnice také věří, že se jim krok vyplatí v budoucnu a držitele akreditací budou zvýhodňovat zdravotní pojišťovny.

Zatím tomu tak není a podle Radky Mistrové z jihomoravské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny se v brzké době změna nechystá. Musely by se na ní prý dohodnout všechny pojišťovny.

Ohodnoťte tento článek!