Fakultní nemocnice: dotace umazala dluh

Státní dotace ve výši 193,1 milionu korun pomohla Fakultní nemocnici v Olomouci ke snížení závazků po lhůtě splatnosti. Podle ředitele největšího zdravotnického zařízení v kraji Jaroslava Vomáčky se navíc zkrátila doba, kdy nemocnice své závazky hradí. Přesto svým dodavatelům stále dluží kolem 600 milionů korun…

z toho po lhůtě splatnosti dvě stě milionů.

Olomouc – „Fakultní nemocnice Olomouc dostala v letošním roce ze strany státu mimořádnou provozní dotaci vůbec poprvé. Peníze umazaly asi sto dní, platíme asi o tři měsíce dříve po lhůtě splatnosti a myslím si, že naši dodavatelé jsou velmi spokojení,“ řekl Vomáčka. Nemocnice nyní své závazky hradí za 103 dny po lhůtě splatnosti.

Podle Vomáčky ke snížení dluhu přispěla i zlepšující se situace ohledně úhrad od Všeobecné zdravotní pojišťovny a dobré výsledky hospodaření nemocnice. Stát poskytl na oddlužení svých zdravotnických zařízení zhruba 1,8 miliardy korun, které si mezi sebe rozdělilo 15 nemocnic, léčeben a ústavů. „Když má nějaké zařízení dluhy, musíte ho oddlužit. Tam o žádné systémovosti či nesystémovosti hovořit nejde,“řekl ministr zdravotnictví David Rath.

S tím nesouhlasí olomoucký krajský zdravotní rada Václav Rýznar, který naopak v chybném systému vidí zásadní problém olomoucké nemocnice. „Systém je nastaven tak, že se v něm dotace utopí. Za rok bude nemocnice zadlužena stejně jako před dotační výpomocí. Stát už to tak udělal čtyřikrát a výsledek je vždycky stejný,“zpochybnil Rathovu snahu Rýznar, který se také diví tomu, že dotace nedostaly jiné nemocnice.

„Proč stát nepomůže zařízením v Přerově, Prostějově nebo Šternberku? Vždyť je to stejná veřejná zakázka – poskytování zdravotních služeb občanům. A podmínky by měly být podobné,“uvedl krajský zdravotní rada. Ministr Rath včera navštívil kromě olomoucké fakultní nemocnice také soukromé nemocnice v Jeseníku a Šumperku. Jejich vedení odmítá přeměnu nemocnic na neziskové zdravotnické zařízení.

Olomoucký den

Fakultní nemocnice: dotace umazala dluh
Ohodnoťte tento článek!