Fakultní nemocnice jsou finančně stabilní – pomohla protikorupční opatření

Leoš Heger

Přímo řízená zdravotnická zařízení dosáhla v roce 2011 stabilního hospodářského výsledku 447 milionů korun před zdaněním. Za v průměru pozitivním hospodařením státem řízených zdravotnických zařízení stojí především úspěšná aplikace protikorupčních opaření a také zefektivnění řízení či restrukturalizace a koncentrace péče. Na včerejší tiskové konferenci to novinářům oznámil ministr Leoš Heger (TOP09).

Podle ministra nemocnice udržují stabilně nízkou úroveň zásob, míra pohledávek po splatnosti se nezvyšuje a průměrné platy trvale rostou. Navíc se podařilo snížit počet akutních lůžek o 1000.

„Ministerstvo má udržení finanční stability přímo řízených organizací v návaznosti na růst osobních nákladů, DPH a zvyšování kvality i množství produkce jako absolutní prioritu,“ uvedl ministr.

Náklady by se měly snižovat i v roce 2012

Přepokládá, že letos budou výsledky také dobré, včetně zvýšení platů všem zdravotníkům v nemocnicích. V lednu by to mělo být o 6,25 procenta. V druhé půli roku by při příznivé ekonomické situaci mohlo navýšení narůst až na slíbených deset procent.

Nemocnice řízené ministerstvem potřebují na růst platů pro letošní rok 940 milionů korun. Získají je z plateb pojišťoven, zefektivnění provozu či výhodnějších nákupů léků, materiálu a přístrojů v elektronických aukcích, jak jim to ukládá protikorupční strategie. Ta umožní, aby materiálové náklady při dosavadním výkonu klesly o 300 milionů, pokud nemocnice zvýší produkci, jak jim to umožní vyhláška, úspory mohou být až 800 milionů.

Heger: Na růst platů by nemocnice mít měly

Celková výše úhrad od pojišťoven stoupne letos ve státních nemocnicích o dvě procenta, v krajských a malých nemocnicích o 4,5 procenta. Přispěje k tomu i systém platby za diagnózu DRG, který zvýhodní právě malé nemocnice. Podle Hegera by tedy nemocnice měly na růst platů mít. Ve státních nemocnicích platy narostou, jak to ministr nařídil, v nemocnicích krajů by to podle něj měli nařídit hejtmani.

Ministr podotkl, že zvýhodněním nemocnic krajů v platbách pojišťoven dal „hlavu na špalek“, v koalici nebyla podpora krajů prý vnímána nejlépe. Od krajů prý zatím ministr nemá data o hospodaření, hejtmani mu ani nedali odpověď na dotaz, zda ve svých zařízeních zvýší platy. Pokud to neudělají, bude to podle ministra „facka“ tomu, že on krajské nemocnice podpořil.

Hašek: Kraje na navýšení platů nemají dostatek prostředků

Heger oslovil dopisem šéfa Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) s otázkou, jak to bude v krajských nemocnicích s platy. Zatím má jen neoficiální informace z některých nemocnic v krajích, že tam platy nestoupnou. Pokud Hašek nepotvrdí zvýšení platů, chce s ním Heger o platech jednat.

Podle Haška ale kraje nemají na zvýšení platů zdroje. „Kraje očekávají, že slib zvýšit platy splní ten, kdo jej dal – ministr Heger. V krajských nemocnicích to pan ministr musí udělat tak, že jim na zvýšení platu pošle slíbené peníze,“ uvedl pro ČTK Hašek.

Heger podle šéfa Asociace krajů poslal úhradovou vyhláškou do krajských nemocnic málo peněz a mlčel při zvyšování DPH, které zatížilo hospodaření nemocnic. Kritizovat teď kraje je podle Haška „nečestné a nesportovní“. „Hejtmani jasně sdělili lékařům už vloni, že kraje nemají vlastní zdroje na krytí ministrova slibu,“ připomněl Hašek.

Ohodnoťte tento článek!