Fakultní nemocnice letos začne v Brně stavět novou porodnici

miminko, dítě, porod

Největší nemocnice na jihu Moravy, Fakultní nemocnice Brno, zahájí letos stavbu nové porodnice. Pavilon za 1,2 miliardy korun, kde by se ročně mělo narodit až 3000 dětí, začne stavět v areálu v Brně-Bohunicích.

Peníze na letošek má zajištěny, řekl ČTK ředitel Roman Kraus. Stavba má trvat dva roky a po dokončení se do nových prostor přestěhuje porodnice z Obilního trhu v centru města. Ženy tam rodí přes 120 let.

Podle Krause bude zahájení stavby nového pavilonu gynekologicko-porodnické kliniky největší investicí. Kromě toho nemocnice chystá menší se spoluúčastí evropských peněz.

Jednu žádost směřuje do oblasti onkologie – za peníze by se měly nakupovat přístroje potřebné pro léčbu rakoviny u dospělých i u dětí. Z další by se měla zkvalitňovat rehabilitace.

Třetí projekt je zaměřen na prevenci takzvaných nosokomiálních infekcí. Jedná se o nákazy, které si člověk nepřinese s sebou do nemocnice, ale jimiž onemocní při pobytu na lůžku. Potýkají se s nimi všechny nemocnice, mírnit se je snaží například přísnějšími pravidly pro dezinfekci.

Podle ředitele má nemocnice řadu dalších záměrů, jejich uskutečnění však závisí na financování. Dlouho v nemocnici uvažují například o potřebě zvýšit počet parkovacích míst. „My je samozřejmě nutně potřebujeme jak u dětské nemocnice, tak v Bohunicích,“ řekl Kraus.

Podle něj je však iluzorní, že by nemocnice získala na investici státní dotaci, a ani v evropských fondech vhodná výzva není. Nemocnice proto usiluje sehnat pro stavbu soukromého partnera.

Fakultní nemocnice Brno je největší na jihu Moravy a se svými asi 4500 pracovníky i největším zaměstnavatelem v regionu. Sdružuje čtyři nemocniční pracoviště – areál v Bohunicích, porodnici na Obilním trhu, dětskou nemocnici a léčebnu dlouhodobě nemocných v Bílovicích nad Svitavou.

Ohodnoťte tento článek!