Fakultní nemocnice očekávají se vstupem do unie problémy

Nemocnice se obávají negativních dopadů, které by mohl přinést vstup České republiky do Evropské unie. Problémy by podle členů Sdružení fakultních nemocnic mohla způsobit migrace zdravotníků, příliv zahraničních pacientů nebo také udělování certifikátů EU na přístrojové vybavení zdravotnických zařízení…

Olomouc –

„Zjistili jsme, že nejméně polovina anesteziologických přístrojů, jimiž disponujeme, neodpovídá evropským předpisům. Fungují sice dobře, ale budou potřebovat certifikát EU. Nevíme, zda po našem vstupu budou moci dosloužit během nějakého přechodného období,“ konstatoval ředitel olomoucké fakultní nemocnice Jaroslav Vomáčka.

V opačném případě by podle něj nemocnice musely do přístrojového vybavení investovat desítky milionů korun.

Vedení jednotlivých nemocnic podle jeho slov v této chvíli neumějí předpovědět, zda a v jaké míře po vstupu země do EU nastane migrace zdravotnického personálu.

„Nevíme, jestli nebudou odcházet sestry a také mladí, jazykově vybavení lékaři. Stejně tak ale netušíme, zda nastane příliv pracovních sil třeba ze Slovenska,“ podotkl Vomáčka.

Zástupci 14 fakultních nemocnic, které jsou členy SNF, hovořili i o otázce úhrad za péči o pacienty z dalších zemí EU.

„Především u slovenských pacientů mají moravské nemocnice obavy, zda by péče o ně byla hrazena alespoň v českých cenách. Jinak by totiž pro ně byla ztrátová,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice v Brně Jan Burian.

Zdravotnická zařízení také včera jednala se zástupci pojišťoven o zvýšení plateb pro druhé pololetí letošního roku. Namocnice žádaly pět procent navíc, což by pro každou nemocnici znamenalo 120 až 150 milionů korun.

„Ze zákona musíme zvýšit mzdy zaměstnanců, zvyšuje se DPH, roste cena práce,“podotkla ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová. Pojišťovny ovšem se zvýšením úhrad nesouhlasily. Rozhodnout tak bude muset ministerstvo příslušnou vyhláškou.

Egon Havrlant, Olomoucký den

Ohodnoťte tento článek!