Fakultní nemocnice Ostrava obhájila prestižní certifikát kvality

lékařka, sestra, chodba

Fakultní nemocnice Ostrava znovu získala prestižní mezinárodní akreditaci systému kvality Joint Commission International (JCI), která je nyní nejvyšším možným standardem ve světovém zdravotnictví.

V praxi to znamená potvrzení, že nemocnice poskytuje kvalitní služby a pacienti se v ní mohou cítit bezpečně, řekl novinářům ředitel nemocnice Svatopluk Němeček.

„Akreditaci JCI jsme získali už podruhé a znamená, že splňujeme ty nejpřísnější pravidla a procesy, které jsou pro ty nejlepší světové nemocnice. To znamená, že nejsme o nic horší než nejlepší nemocnice ve Spojených státech, Saúdské Arábii či v celém světě,“ uvedl Němeček.

Pro pacienty to podle něj představuje záruky, že se ve zdravotnickém zařízení mohou cítit bezpečně, a že před jakýmkoliv zákrokem bude dbáno na to, aby byl proveden správně a bezpečně.

Certifikát JCI, který uděluje americká nezisková organizace, dosud obdrželo zhruba 430 nemocnic na celém světě, v EU ho podle Němečka vlastní 67 zařízení, v celé ČR jen čtyři. Fakultní nemocnice Ostrava je ale jedinou fakultní nemocnicí v zemi, která ho dosud získala. Poprvé ho obdržela už v roce 2010, letos ho musela před akreditační komisí obhájit.

„Je to velmi moderní trend v celém světě, že se dnes mluví o tom, že poskytování zdravotní péče není nic jednoduchého a přináší to spoustu rizik, protože prostě zasahujete do člověka a můžete ho v podstatě kdykoliv ohrozit na životě. Takže je třeba, aby někdo hlídal, aby se to všechno dělo v pořádku a rizika byla minimalizována. Proto jsme do toho šli,“ vysvětlil Němeček.

Podle něj byla obhajoba akreditace velmi náročná. „Je tady 400 oblastí, které musí být přesně upraveny, kde jsou přesné indikátory a věci, které musíme splnit a těch je přes 1400, a to všechno při tom auditu vyžadují, abychom dodrželi,“ řekl Němeček. Například jedna z akreditačních komisařek testovala, zda při kolapsu ve sprše nemocničního pokoje dosáhne ze země na signalizační zařízení pro přivolání pomoci.

Nemocnice nyní navíc získala jako třináctá na světě i rozšířenou akreditaci JCI pro univerzitní nemocnice, která tak potvrzuje kvalitu při vzdělávání mediků i v oblasti vědy a výzkumu. „Tímto krokem jsme se rozhodli podpořit Lékařskou fakultu Ostravské univerzity a potvrdit vysokou úroveň kvality vzdělávání na této fakultě zvláště v klinické sféře, která se zabývá především praktickou částí výuky,“ podotkl Němeček. Další obhajoba mezinárodní akreditace čeká nemocnici za tři roky.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!