Fakultní nemocnice: ředitel Burian odchází

Titulní obrázek

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Jan Burian má za sebou mimořádně bouřlivý rok. Exministr zdravotnictví Rath ho málem sesadil kvůli výrokům jednoho z podřízených. Spor nakonec ustál. A teď se sám rozhodl ve funkci skončit…

„Mám už prostě důchodový věk. Rozhodl jsem se k tomuto kroku na přelomu listopadu a prosince,“ vysvětlil lékař, který má atestaci z psychiatrie, ale šestnáct let strávil v ředitelských funkcích v nemocnicích na jižní Moravě.

Prozatímně povede fakultní nemocnici ekonomický náměstek Petr Koška. „Ministerstvo vypíše výběrové řízení, které standardní manažerskou formou vyřídíme do tří měsíců,“ řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Burianovo rozhodnutí respektuje, i když jeho práci nepovažuje za dokončenou. „Nemocnice je živý organismus, práce v ní nemůže být nikdy dokončená. V případě potřeby mohu být externím konzultantem pro vedení nemocnice,“ ubezpečil ministra Burian.

Jako starobní důchodce se přesto necítí. Plánuje dál učit, jako soudní znalec připravovat posudky a věnovat se rodině. Podřízené jeho rozhodnutí udivilo.

„Překvapilo to všechny. Ředitel Burian je vynikající manažer. Odchází na vrcholu a nemocnice pojede dál. Zcela jistě se najdou jiní schopní manažeři,“ uvedl k odchodu svého šéfa přednosta kliniky dětské chirurgie Petr Gál.

Rath: Dávám mu za tři

David Rath je naopak k působení Buriana kritický. Jejich spory se datují od srpna minulého roku, kdy ministerstvo tvrdě kritizoval přednosta onkologické kliniky Jiří Vorlíček.

DÁLE ČTĚTE:
Jan Burian: Expert na fuze nemocnic

Burian proti svému podřízenému odmítl zasáhnout. Rath včera Burianovi na odchodnou vystavil vysvědčení. „Nemocnici přijímal v nedobré hospodářské kondici a dostal ji do dobrých ekonomických výsledků. Tady by si zasloužil jedničku. Trojku si zaslouží za komunikaci s lékaři ve své nemocnici a čtyři minus za svou psychickou stabilitu a vychování,“ řekl Rath.

Přislíbil také, že se bude zajímat o výběrové řízení. „Je to významná funkce a já bych nebyl rád, aby podobné posty Julínek rozděloval mezi své kamarády,“ dodal bývalý ministr.

Právo

Fakultní nemocnice: ředitel Burian odchází
Ohodnoťte tento článek!