Fakultní nemocnice v Olomouci chce připravit informační systém

Přípravě informačního medicínského systému, díky němuž by si lékaři mohli pomocí internetu předávat data o pacientovi včetně rentgenových snímků, se bude věnovat Fakultní nemocnice v Olomouci…

OLOMOU –

Na projektu podporovaném Evropskou unií spolupracuje s partnery v Řecku a Itálii. Během dvou let by měl být hotov projekt. Náklady na jeho pořízení činí 108.000 eur

(asi 3,2 milionu korun), zhruba 75 procent částky lze čerpat z evropských zdrojů.

„Budeme se podílet na vývoji informačního systému, do kterého by v budoucnu mohli vstupovat lékaři z různých zdravotnických zařízení, aby si na dálku předávali veškeré potřebné informace o pacientovi.

Další rovinou by měly být služby pro veřejnost. Pacienti by si například formou chatu mohli sdělovat zkušenosti s léčbou,“ řekl dnes novinářům koordinátor projektu Martin Přibyl z fakultní nemocnice.

Podle něj jsou peníze z evropských zdrojů určeny na přípravu projektu. Pro jeho případnou realizaci bude potřeba získat další finanční prostředky. Kolik jich bude potřeba a kdy může systém začít fungovat, zatím jeho zpracovatelé nedokážou odhadnout.

S předáváním rentgenových snímků v digitální podobě má už největší zdravotnické zařízení v kraji zkušenosti. Loni totiž nemocnice pořídila informační systém, který umožní jejím lékařům přístup k výsledkům vyšetření prakticky okamžitě.

„Výrazně to zrychlilo a zjednodušilo naši práci. Bylo by jistě přínosné, kdyby takto mohla komunikovat zdravotnická zařízení mezi sebou. Evropský projekt, na němž budeme pracovat, je vlastně přípravou na propojení sítí jednotlivých nemocnic zejména pro předávání obrazových informací,“ uvedl přednosta radiologické kliniky fakultní nemocnice Miroslav Heřman.

Na přípravě informačního systému bude nemocnice spolupracovat s dalšími institucemi v kraji. Oslovila již například Univerzitu Palackého v Olomouci a Vojenskou nemocnici.

ČTK

Fakultní nemocnice v Olomouci chce připravit informační systém
Ohodnoťte tento článek!