Fakultní nemocnice v Olomouci hospodařila s vyrovnaným rozpočtem

Hospodaření Fakultní nemocnice v Olomouci za loňský rok zřejmě skončí vyrovnaným rozpočtem. Podle nově jmenovaného ředitele nemocnice Jaroslava Vomáčky činí hospodářský výsledek za prvních jedenáct měsíců loňského roku plus 1,6 miliónu korun, což je od roku 2002 poprvé…

OLOMOUC –

V minulých letech hospodaření olomoucké Fakultní nemocnice vždy končilo ztrátou, která například předloni dosáhla více než dvě stě miliónů korun.

Loňský obrat ve vývoji ekonomiky vysvětlil staronový šéf nemocnice sérií opatření, která se začala zavádět před půldruhým rokem po nástupu nového managementu. Problémy nemocnice ale stále způsobují zejména stamiliónové pohledávky a závazky.

Nemocnici se loni podařilo zvýšit využití lůžka ze 72 na 82 procent a vyšší byl i počet hospitalizovaných pacientů.

„Velkým pozitivem bylo i snížení průměrné ošetřovací doby pacienta o téměř půl dne, což snižuje náklady na ošetření,“ uvedl Vomáčka.

Fakultní nemocnice kromě dostavby chirurgického monobloku investovala loni přes sto miliónů korun do nákupu nových přístrojů, jako je například magnetická rezonance, ultrasonografické přístroje či digitální rentgenová technika. Letos uvažuje také o zakoupení pozitronové emisní tomografie.

Před půl rokem Vomáčku odvolal kvůli ekonomickým problémům nemocnice tehdejší ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi, ale jeho nynější nástupkyně Milada Emmerová Vomáčkovo nové jmenování odůvodnila tím, že se důvody odvolání nepotvrdily.

Právo

Ohodnoťte tento článek!