Fakultní nemocnice v Ostravě má nyní novou špičkovou angiolinku

Novou angiolinku, jako součást připravovaného neurovaskulárního, centra slavnostně otevřela Fakultní nemocnice s poliklinikou Ostrava. „Špičkový přístroj za téměř 33 milionů korun je v této chvíli k dispozici jen na několika pracovištích v Evropě,“ řekl lékař Václav Procházka…

s tím, že jej lze využívat při všech diagnostických či terapeutických intervenčních výkonech, zejména neurovaskulárních.

V ostravské fakultní nemocnici tak vznikne unikátní pracoviště pro celý region. Centrum, v němž budou úzce spolupracovat odborníci z pracovišť neurochirurgie, neurologie, chirurgie či radiologie, bude pacientům poskytovat nejlepší možnou akutní péči.

„I proto je důležité, aby angiolinky byly zřizovány poblíž neurochirurgie,“ dodal přednosta neurochirurgické kliniky Tomáš Paleček.

Jak sdělil mluvčí FNsP Tomáš Oborný, program angiolinky bude ze šedesáti až sedmdesáti procent zaměřen především na onemocnění mozku. „Nové pracoviště přesto bude schopné pokrýt kompletní spektrum cévních intervenčních výkonů, a to zejména akutních ve spolupráci s ostatními klinikami,“ upřesnil mluvčí.

Angiolinka ve FNsP Ostrava denně ošetří zhruba sedm pacientů.

„Jde o technicky, ekonomicky, personálně i časově náročné výkony, při nichž jsou pacienti většinou v celkové anestezii. I proto musel tým lékařů a středního zdravotnického personálu absolvovat náročná školení. Provozování takového systému musí být certifikováno a akreditováno,“ doplnil Procházka, podle něhož by centrum mělo v budoucnu mít školicí charakter.

„Chceme se zaměřit rovněž na výzkumné úkoly v oblasti cévních onemocnění,“ dodal.

Moravskoslezský deník

Fakultní nemocnice v Ostravě má nyní novou špičkovou angiolinku
Ohodnoťte tento článek!