Přejít na obsah

Fakultní nemocnice v Ostravě otevřela nové edukační centrum

zpět
21.1.2016
studium
zvětšitstudiumZdroj: www.edmunds.com

studium | Zdroj: www.edmunds.com

 

Fakultní nemocnice Ostrava otevřela nové edukační centrum, které bude využíváno k výuce studentů Lékařské fakulty Ostravské univerzity i studentů Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO).

Centrum je jako jedno z prvních v Evropě vybaveno plně automatizovanou technikou k přenosům zákroků z operačních sálů. Medici tak budou moci společně s přednášejícím sledovat nejen aktuální operace, ale mohou vidět i operace, které technika zaznamená například v noci, řekl ČTK mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Úvahy o vzniku edukačního centra se objevily už v době založení lékařské fakulty, která v krajském městě působí od roku 2010. Centrum má pomoci při vzdělávání nejen medikům, ale i budoucím záchranářům, fyzioterapeutům a rentgenovým laborantům. „Praxe je pro studenty zdravotnických a lékařských oborů velmi důležitá,“ uvedl primář traumatologického centra fakultní nemocnice Leopold Pleva.

Edukační centrum tvoří místnost v objektu traumatologického centra, která je určena k teoretické výuce, a pak také dvě místnosti v Domově sester, kde se bude konat i praktická výuka. Náklady na rekonstrukci operačních sálů a výukových místností i jejich vybavení byly více než 85 milionu korun.

„Primárně je vzdělávací centrum určeno studentům Lékařské fakulty Ostravské univerzity, ale chceme tyto prostory poskytnout také budoucím bioinženýrům a biomechanickým inženýrům studujícím na VŠB-TUO,“ uvedl ředitel nemocnice David Feltl.

Podle něj budou medici, kteří budou sledovat aktuální operace, mít možnost konzultovat své dotazy nejen s přednášejícím, ale i samotným operatérem. Ten navíc může popisovat průběh operačního výkonu či vysvětlovat zvolený postup. „Jsem si jistý, že tato forma výuky je mnohem přínosnější, než jen čtení knih a prohlížení obrázků. Navíc díky automatickému natáčení operací, což je světově unikátní technologie, si přednášející mohou následně vybrat z dokončené operace třeba jen určité sekvence,“ podotkl Pleva.

Přenosová technika by mohla být v budoucnu využívána i k přenosu plánovaných operací například při lékařských sjezdech.


Komentovat článek: Fakultní nemocnice v Ostravě otevřela nové…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné