Fakultní nemocnice vykázala zisk 4,5 miliónu

Titulní obrázek

Jako jedna z mála tuzemských nemocnic vykázala Fakultní nemocnice Brno (FNB) zisk, a to přes 4,5 miliónu korun. Kladné hospodaření se odrazilo i na odměnách zaměstnanců – vedení nemocnice mezi ně třetinu zisku rozdělilo…

Kromě toho loni vzrostly pracovníkům nemocnice meziročně mzdy – v průměru o 11 procent na 22 432 korun. U nejpočetnější kategorie zaměstnanců – zdravotních sester, se průměrný plat vyšplhal na 21 163 korun, což je o 13 procent více než v roce 2005.

Lékaři zde v průměru berou 43 394 korun, tedy o deset procent více než v roce předchozím. Letos se vedení nemocnice s odbory domluvilo na osmiprocentním nárůstu mezd.

Novináře o tom ve čtvrtek informoval ekonomický náměstek FNB Petr Koška. V nemocnici pracuje zhruba 4500 lidí.

Udrželi pověst

FNB si i loni udržela pověst, že je jednou z nejlépe hospodařících fakultních nemocnice v České republice.

„Přestože jsme jako jedni z mála nedostali žádné peníze na tzv. oddlužení, vzrostly nám všechny ekonomické ukazatele,“ podotkl ředitel FNB Jan Burian, který kritizoval kroky minulého vedení ministerstva zdravotnictví, jež přidělilo řadě tuzemských nemocnice stamilióny korun na smazání dluhů.

Například Nemocnice u svaté Anny dostala 400 miliónů, další stovky miliónů šly například do pražské Thomayerovy nemocnice, či nemocnice Na Bulovce.

„Příčiny ekonomických problémů nemocnic však nelze hledat v chybách systému, ale v nesprávném řízení. Některé z oddlužených nemocnic totiž stále ke konci roku 2006 vykazovaly nemalé závazky po lhůtě splatnosti a jejich ekonomická situace by v řádně fungující společnosti znamenala bankrot,“ podotkl Koška.

Burian: oddlužování rozvrací morálku

Podle Buriana je oddlužování ztrátových nemocnic pro ty, co hospodaří se ziskem, značně demotivující a rozvrací vnitřní morálku.

„Na smazání dluhů nemocnic byly navíc použity peníze, které měly původně přijít Fakultní nemocnici v Brně jako investiční dotace,“ uvedl Burian, podle něhož tak loni FNB „přišla“ o sto miliónů korun, které dostane až letos. Dotace chtělo vedení nemocnice použít například pro rekonstrukci gynekologickoporodnické kliniky.

„Opravy se tak přesouvají na letošek, kdy už jsme měli naplánované další rekonstrukce, například čtyř operačních sálů v Bohunicích,“ dodal Burian.

V loňském roce provedli lékaři brněnské fakultní nemocnice přes 40 tisíc velkých operací, jeden milión ambulantních vyšetření, šest tisíc porodů a 70 tisíc hospitalizací.

Průměrná doba hospitalizace se zkrátila ze 7,9 na 7,7 dne. Náklady na jednu hospitalizaci činily v průměru 40 tisíc korun, což je podle Košky o desítky procent méně než ve srovnatelných fakultních nemocnicích.

Právo

Fakultní nemocnice vykázala zisk 4,5 miliónu
Ohodnoťte tento článek!