Přejít na obsah

Fakultní nemocnice získala významnou akreditaci

zpět
24.8.2010
nemocnice, chodba
zvětšitnemocnice, chodbaZdroj: www.txmedicallicensinglaw.com

nemocnice, chodba | Zdroj: www.txmedicallicensinglaw.com

 

Jako první v republice získala ostravská fakultní nemocnice mezinárodní akreditaci Joint Commission International. "Vydali jsme se cestou světové extratřídy," říká její ředitel Svatopluk Němeček.

Kvalitu a bezpečí služeb ve Fakultní nemocnici Ostrava prověřil na přelomu června a července akreditační audit Joint Commission International (JCI).Týmakreditačních inspektorů ze zahraničí prověřoval připravenost nemocnice pět dní.

„Fakultka“ prošla touto náročnou zkouškou úspěšně. Jako první nemocnici fakultního typu s tak širokýmspektremposkytovaných služeb se jí podařilo mezinárodnícertifikátkvalityzískat.

„Zhodnotilo se tak intenzivní úsilí, které jsme více než dva roky přípravě k získání akreditace JCI věnovali. Zároveň tento úspěch výrazně posílil prestiž naší nemocnice nejen v České republice, ale i v zahraničí. Mezinárodní certifikát dává našim pacientům jistotu, že přicházejí do zdravotnického zařízení, které usiluje v maximální míře o kvalitu péče a jejich bezpečí,“ říká Svatopluk Němeček, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava.

Mezinárodní akreditace jsou podle něj celosvětovým trendem, kterému se dříve či později budou muset přizpůsobit všechny ostatní nemocnice.

Držitelem tohoto mezinárodního certifikátu je v současné době jen něco málo přes dvě stě nemocnic na celém světě, z čehož zhruba jen osmdesát nemocnic se nachází na území Evropské unie.

Audit je prováděn systémem nazvaným Stopař, který prověřuje křížově a do velké hloubky každý klíčový proces.

Inspektoři se nezaměřují jen na kvalitu péče na daném konkrétním zdravotnickém pracovišti, nýbrž „stopují“ průchod pacienta celou nemocnicí od příjmu přes jeho překlad až po propuštění, a zajímají se o vše, co do procesu péče o tohoto konkrétního pacienta vstupuje a mohlo by být potenciálně rizikové.

„Jedná se například o funkčnost a připravenost zdravotnické techniky, dostupnost léků a pomůcek pro kardiopulmonální resuscitaci, včasnost a bezpečnost předávání zdravotnické dokumentace, postupy pro případ nutnosti evakuace, ale i o kvalifikaci zdravotníků, kteří o pacienta pečují,“ vysvětluje ještě Němeček.


Klíčová slova

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Fakultní nemocnice získala významnou akreditaci

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Fakultní nemocnice získala významnou akreditaci

Komentáře

další 3 komentáře
A.C.Dupin Blábol  | 24. 08. 2010 18:21

Tak tohle je další ukázkou toho, jakými "profesionály" jsou čeští novináři. Aniž bych o JCI něco věděl, tak jsem se za méně než jednu minutu dozvěděl, že v ČR jsou vedle FN Ostrana akreditovány další čtyři nemocnice: ÚVN střešovice (od rok 2004) Nemocnice Na Homolce (od roku 2005) Ústav hematologie a krevní transfúze (od roku 2007) Masarykův onkologický ústav (od roku 2009) www.jointcommissioninternational.org/JCI-Accredited-Organizations/#Czech Republic Doufám, že za takovou blamáž nebo PR budou padat hlavy, protože něco takového by bylo nepřijatelné i kdyby se jednalo školní časopis.

jitka akreditace  | 24. 08. 2010 14:33

FN není první v republice - již od roku 2009 má tuto akreditaci MOÚ v Brně. http://www.mou.cz/

Zlý student LF Exkrement  | 24. 08. 2010 10:17

Tu akreditaci mají dávno jiné nemonice, min Homolka. Takže to je retardace autora článku a nebo Ováků...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné