Fakultní nemocnici Olomouc vede opět Jaroslav Vomáčka

Staronovým šéfem Fakultní nemocnice (FN) v Olomouci se stal Jaroslav Vomáčka, který byl loni v červnu odvolán ze svého postu bývalým ministrem zdravotnictví Jozefem Kubinyim. Nově jmenovaný ředitel odmítá, že jeho návrat ovlivnilo členství v ČSSD…

Staronovým šéfem Fakultní nemocnice (FN) v Olomouci se stal Jaroslav Vomáčka, který byl loni v červnu odvolán ze svého postu bývalým ministrem zdravotnictví Jozefem Kubinyim.

V pondělí byl opět uveden do své původní funkce, kterou předtím zastával půldruhého roku. Důvodem jeho tehdejšího odvolání bylo údajné nezvládnutí prohlubujících se ekonomických problémů FN, což se ale nepotvrdilo.

„Mé odvolání bylo unáhlené a nekompetentní rozhodnutí. Objektivní čísla potvrdila náš dobrý trend v hospodaření,“ uvedl po svém novém jmenování Vomáčka, který to vnímá jako satisfakci.

Vomáčka současně odmítl, že by jeho návrat nějak ovlivnilo členství v ČSSD, jak naznačovali někteří jeho neúspěšní rivalové.

V souvislosti s kauzou odvolání Vomáčky, který je radním Olomouce, musel dokonce čelit olomoucký primátor a místopředseda ČSSD Martin Tesařík podezření, že si loni v červnu stěžoval v dopise tehdejšímu premiéru Vladimíru Špidlovi na jeho odvolání jen proto, že z jeho působení v nemocnici měl údajně profitovat Tesaříkův bratr.

„Konstrukce, která se objevila v některých médiích, je šílená. Já žádnou stížnost neposlal. Šlo o dopis, kterým se krajský výkonný výbor ČSSD obrátil na tehdejšího předsedu strany Vladimíra Špidlu, aby zjistil důvod odvolání doktora Vomáčky, protože informace jsme měli jen z médií a cítíme určitou odpovědnost za zdravotnictví v kraji,“ řekl k tomu již v říjnu primátor.

„Hodnocení má být podle výsledku a efektivity práce, ne podle členství v politické straně. Ve výběrové komisi nebyl ani jeden člen ČSSD. Politizace této záležitosti nemocnici neprospívá,“ podotkl v pondělí Vomáčka.

Ten za svůj cíl nyní považuje ekonomickou stabilizaci a zvýšení kvality poskytované péče ve FN, která je největším zdravotnickým zařízením v kraji.

Jmenování ředitele olomoucké fakultní nemocnice ministryně zdravotnictví Milada Emmerová dlouho odkládala.

Výběrové řízení se konalo loni v září, ale konečné rozhodnutí bylo několikrát oddáleno, neboť byly kvůli pochybnostem nařízeny další kontroly hospodaření nemocnice.

Zástupci ministerstva zdravotnictví při uvedení nového šéfa nemocnice do funkce uvedli, že se nepotvrdily důvody jeho odvolání.

Podle Václava Šebora z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví předcházela rozhodnutí důkladná analýza hospodaření ve fakultní nemocnici, která žádné pochybení neshledala.

Nový ředitel FN zatím nechystá personální změny ve vedení, i když do budoucna je nevyloučil. Prozatímní ředitel Čestmír Neoral, který byl po Vomáčkově odvolání dočasně pověřen řízením nemocnice, se vrátí zpět do své původní funkce náměstka pro léčebnou péči.

Miloslav Hradil, Bedřich Novotný, Právo

Ohodnoťte tento článek!