Falešné uspokojení do voleb

Politici zopakovali obvyklý scénář, shrnuje události ve zdravotnictví Tomáš Cikrt, předseda představenstva Koalice pro zdraví, která společně se stávajícími organizacemi pacientů prosazuje práva uživatelů zdravotní péče…

„Situace se nechá dojít až na hranici kolapsu, pak se čeká na výsledek mediálně dramatizovaných jednání u premiéra, aby nakonec hodní politici pustili žilou státnímu rozpočtu. Je to stejné jako dolévání vody do děravého vědra. Za rok budeme ve stejné situaci,“ říká Cikrt.

Pro pacienty je špatná zpráva, když znovu všichni dostanou přidáno stejně. „Dál budou léčit i nekvalitní lékaři a nekvalitní zdravotnická zařízení, aniž by bylo známo, která to jsou.“

HN: Premiér dal fakticky najevo, že nepočítá s reformami. Ohrožuje odklad kvalitu zdravotních služeb?

Na jedné straně dojde u některých operací k prodlužování čekacích dob, u jiných naopak ke snaze operovat pacienty za každou cenu. Budou odcházet lékaři, nikoliv masově, ale ti nejlepší, a z oborů, které mohou narušit chod celé nemocnice, jako je například anesteziologie a intenzívní medicína. Bude se prohlubovat finanční deficit, který donutí příští vládu k restrikcím, které se dotknou i kvality služeb.

HN: Existuje obecná potíž, která trápí víc pacientských sdružení?

Především – pacientům obecně chybějí veřejně dostupné informace o kvalitě poskytovaných služeb. Všechny pacientské skupiny bez výjimky pak trápí nesmyslná bariéra mezi zdravotnictvím a sociálním zabezpečením.

Její prolomení je ale věcí hluboké reformy obou systémů. A samozřejmě nesmíme zapomenout na tiše rostoucí doplatky na léky a úplatky za domněle lepší služby některých lékařů.

Nejde o to, že by pacienti nebyli ochotni nebo schopni platit, jde o to, aby platby nediskriminovaly některé skupiny nemocných, aby byly dlouhodobě předvídatelné a legální.

HN: Co se ve zdravotnictví stane během nadcházejících měsíců?

Nic, kromě siláckých prohlášení. Injekce dotovaná z kapes daňových poplatníků jej udrží ve falešném uspokojení do voleb.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!