Přejít na obsah

Farmaceuti, pryč od doktorů!

zpět
29.10.2007

Je to poprvé, kdy vedení státního zdravotnického zařízení zakázalo lékařům jednat se zástupci farmaceutických firem. V olomoucké fakultní nemocnici se dealeři léků napříště mohou obracet jen na obchodní oddělení. Na obchodní jednání s firmami máme jiný personál, říká mluvčí FN Olomouc Egon Havrlant...

Olomoucká nemocnice na cestě k omezení lékařské korupce

Je to poprvé, kdy vedení státního zdravotnického zařízení zakázalo lékařům jednat se zástupci farmaceutických firem. V olomoucké fakultní nemocnici se dealeři léků napříště mohou obracet jen na obchodní oddělení.

Lékaři mají léčit pacienty

Na obchodní jednání s firmami máme jiný personál, říká mluvčí Egon Havrlant z Fakultní nemocnice Olomouc. Jak známo, dealeři s sebou kromě nových výrobků přinášejí i nabídky gratis pobytů v rámci konferencí v exotických zemích nebo dárky, jako je oblečení či možnost zahrát si golf.

Někteří z lékařů pak pod tímto vlivem předepisují dražší léky příslušné značky. A nemocnice na tom tratí. Inspiraci k revolučnímu kroku přinesli do olomoucké nemocnice Kateřina Ondráčková a Pavel Hanke, dva bývalí zaměstnanci holdingu Agel, který patří do zdravotnického impéria Tomáše Chrenka (magnát provozuje největší síť soukromých nemocnic ve střední Evropě).

„Nákup léků je dojednáván centrálně Repharmem, dceřinou firmou Agelu. Ten zároveň provozuje lékárny v jednotlivých nemocnicích holdingu,“ potvrzuje mluvčí Tomáš Želazko. Účelem je snížení nákladů na léky v rámci celého Agelu.

Nabídky vhazujte zde

Olomoučtí musejí od začátku října informovat o všech kontaktech s prodejci léčiv obchodní oddělení, přes které jdou všechny nabídky farmaceutických firem lékařům.

„Nabídka kongresů, zahraničních seminářů a jiných vzdělávacích akcí je možná, ale opět jen s vědomím obchodního oddělení nemocnice,“ píše se doslova v interním nařízení ústavu. Zvolená cesta zaujala i ministerstvo zdravotnictví. „Pan ministr Julínek se nechal slyšet, že kdyby on byl ředitelem nemocnice, vstup dealerům by určitě zakázal taky,“ uvádí resortní mluvčí Tomáš Cikrt.

Úřad navíc obdobný krok nepřímo doporučil i ostatním zdravotnickým zařízením. Jak se k tomu postaví jejich ředitelé, ale jisté není. „Tlak ze strany lékařů je obrovský,“ říká Cikrt. Zákaz pochopitelně není samospasitelný. Například prezident České lékařské komory Milan Kubek považuje takové řešení kontaktů mezi lékaři a výrobci léčiv dokonce za nesmyslné.

„Lékař musí zásadně mít možnost předepsat pacientovi lék podle své úvahy a svého svědomí, aniž by se řídil komerčními hledisky,“ říká. Pokud budou o lécích rozhodovat „spolčení“ nemocniční a farmaceutičtí obchodníci, může záležet především na ceně. Hrozí také, že se korupce pouze přesune z lékařských ordinací do manažerských kanceláří. Při centralizovaném nákupu totiž půjde o podstatně větší objemy léčiv i peněz než u jednotlivých lékařů.

Na tyto souvislosti upozorňuje například Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory. Vadí mu také, že v ekonomických odděleních ve většině případů sedí lidé, kteří nerozumějí medicíně.

„Kdyby se někdo z obchodního odboru snažil tuto pravomoc převzít, tak se mu to vymstí, protože se nevyzná v odborné lékařské praxi.“ Jak se navíc shodují lékaři se zástupci koncernů, zákaz je může připravit o cenný zdroj informací o posledních novinkách a trendech. „Pod záminkou boje s korupcí lékaři přestanou mít přímý přístup k informacím,“ obává se Lumír Kroček, ředitel Asociace farmaceutických firem.

Všimné za pacienta

Některé koncerny se svou snahou působit na lékaře nijak netají. Úryvek z dopisu, který jedna z firem adresuje lékařům, otiskly nedávno Hospodářské noviny.

„Když nám seženete pacienta pro naši terapii, dejte nám i číslo konta - pošleme tam provizi,“ uvádí se v dokumentu. Takzvané všimné začíná u padesátikorun za jedno předepsané balení léků a pokračuje přes tisícovky „do kapsy“ a drahé dovolené až po vybavení ordinací. Kročka z farmaceutické asociace řeči o korupci rozčilují.

„Je to kampaňovité a bez konkrétních údajů,“ komentuje dosud poslední veřejně zmiňované případy z poslední doby; etická komise spadající pod asociaci řešila korupční kauzu naposledy před dvěma lety. Chudoba ovšem s Kročkem polemizuje: „U nás sice máme etický kodex a firmy ho údajně dodržují. Jenže kdo se v tom pohybuje, dobře ví, že to tak není.“

Dina Podzimková, Petr Weikert , Týden


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Týden

Komentovat článek: Farmaceuti, pryč od doktorů!

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Farmaceuti, pryč od doktorů!

Komentáře

dalších 22 komentářů
lékárník Re:Re:ještě k nadpisu článku  | 31. 10. 2007 17:46

Já osobně jsem, pane doktore Tichý, z chování takových "kolegů" znechucen. Říká se tomu "baťůžkaření" a nic dobrého si o takových lékárnících nelze myslet. Ale kde je poptávka (provize že?), je i nabídka. Kdybyste je odmítali ev. poslali do ..., tak to dělat nebudou.

N. N. Re:Re:Re:ještě k nadpisu článku  | 31. 10. 2007 16:15

Jo, jo, moc chytré. Jenom bys nám mohl vysvětlit, kdo a jak zjistí, co je těch podstatných 10%, které se mají propustit k primářům a přednostům??!! Nejspíše nějací geniální úředníci či manažeři obchodního oddělení, kteří samozřejmě budou přesně vědět, co je nyní "in" v kardiologii, onkologii, chirurgii atd!! A ti to samozřejmě rozhodnou naprosto nestranně a bezúplatně(!!), protože mezi byrokraty a manažery (na rozdíl od"zkorumpovaných postsocialistkých lékařů") je totiž korupce zela neznámou věcí, co ??? He, he, he !!

M Re:Re:objevujeme Ameriku  | 30. 10. 2007 22:04

Milý Béďo, necítím se být postsocialitsickým lékařem - a vůbec nic nemám proti jednání farmaceutických firem z obchodním oddělením ve FN kde pracuji - a to v jedné pracuji - zřejmě tam ještě žijí i jiní, než postsocialističtí lékaři...to jen pro úplnost.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné