Farmaceutické firmy si stěžují na stanovování úhrad léků

Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) kritizovala ve četvtek postup při stanovování úhrad léků ze zdravotního pojištění, tedy takzvanou kategorizaci. Podle ní je toto řízení neprůhledné a v rozporu s evropským právem. MAFS to uvedla ve svém prohlášení…

Praha – Nápravu pravidel požadovala loni po ČR i Evropská komise.

Ministerstvo zdravotnictví již před časem uvedlo, že se statut komise změnil tak, aby směrnici EU o transparentnosti odpovídal. Výrobci léků kritizují postup už delší dobu. Nyní se navíc jednání nemohou účastnit jako pozorovatelé, jak tomu bylo v minulosti. Ministr David Rath již dříve uvedl, že se farmaceutické firmy snaží získat za léky co nejvíc peněz, ať už z pojištění, nebo z peněženek pacientů. Proto by prý na jednání jejich zástupci být neměli.

„Jsme rozčarováni přetrvávající neprůhledností celého kategorizačního procesu. Bez jakékoliv kontroly se takto každoročně rozděluje 36 miliard z veřejného zdravotního pojištění,“ uvedla výkonná ředitelka MAFS Jana Mikotová. Podle ní v nynějším procesu stanovení úhrad není možné například určit, kolik budou lidé za léky doplácet. Výrobci také upozorňují na to, že by lidé mohli přijít o moderní drahé preparáty. Kvůli úsporám by se nemusely dostat na seznam hrazených léků. Pacienti by místo nich dostávali levnější a méně účinný přípravek.

Asociace v prohlášení píše, že komise a ministerstvo zdravotnictví nezveřejňují předem kritéria, podle nichž se rozhoduje o úhradě léku z pojištění. Rozhodnutí navíc nejsou zdůvodněna a nedá se proti nim odvolat, uvedla asociace. Ministerstvo uvedlo, že odvolání možné je.

Kategorizační komise je poradní sbor ministra. Dalšího jednání se nemají účastnit podle MAFS ani zástupci lékárníků. Pacientské organizace pak mají mít polovinu dosavadních hlasů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!