Farmaceutické firmy vyhrály nad státem

Do miliardového byznysu s léky, který je určován státním systémem stanovení úhrad za léčivé přípravky a tablety, teď mohou novým způsobem zasahovat farmaceutické firmy.

Nejvyšší správní soud totiž v precedenčním případě vyhověl žalobě velkých farmaceutických firem Abbot a Les Laboratoires Servier na ministerstvo zdravotnictví. Soud závazně potvrdil, že dosavadní postup stanovení úhrad je protiústavní.

„Díky rozhodnutí Nejvyššího správního soudu bude Městský soud v Praze řešit řadu pozastavených žalob, které čekaly na rozhodnutí a byly již dříve podány farmaceutickými firmami,“ uvedl mediální zástupce České asociace farmaceutických firem Michal Uryč. „Lze očekávat, že v souladu s tímto průlomovým rozhodnutím dojde k fair procesu a snad i rychlejšímu vyřešení sporných věcí v oblastech rozhodování o výši a podmínkách úhrady léčivých přípravků ze zdravotního pojištění,“ dodal.

Za dosavadní praxe se farmaceutické firmy sice mohly bránit proti rozhodnutí o výši úhrad za léky, avšak žalobu mohly podat jen z procesních důvodů. Soudy proto vůbec neprojednávaly žaloby, v nichž si farmaceuti stěžovali, že je státem stanovená cena poškozuje ekonomicky. „Do současné doby byl stát v soudních sporech zcela úspěšný,“ potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Výši úhrad za jednotlivé léky, kvůli které se teď mohou farmaceutické firmy soudit, stanovuje Státní úřad pro kontrolu léčiv. Je podstatná pro určení, které léky se zcela hradí z pojištění, jaké jsou případné doplatky a za která léčiva musejí lidé zaplatit plnou cenu.

„Jde o zcela revoluční změnu rozhodovací praxe, obnovuje práva farmaceutických firem,“ zdůraznil Uryč. Stanovisko Nejvyššího správního soudu potvrdili navíc ústavní soudci, kteří vyhověli v dalším případě stížnosti společnosti Zentiva a nařídili znovu projednat žalobu firmy na ministerstvo zdravotnictví.
Státní úřad pro kontrolu léčiv nechce svůj další postup komentovat do doby, než soud definitivně ukončí případ společností Abbot a Les Laboratoires Servier.

Ohodnoťte tento článek!