Farmaceutický průmysl zažívá boom

Na první pohled nepůsobí vývoj ve světovém farmaceutickém průmyslu příliš optimistickým dojmem. Výrobci se dohadují, kdo získá patent na lék proti AIDS a kolik bude tento „zázrak“ stát, státní dotace zdravotnictví se zase rychle vyčerpávají. Čísla však říkají něco jiného…

Přestože ve farmacii dochází k obřím akvizicím, největší firma ovládá jenom sedm procent světového trhu.

Podle odhadů Deutsche Bank stouply vloni obraty světových farmaceutických firem o 10 procent na více než 330 miliard dolarů, což se rovná téměř pětinásobku před 20 lety. Jak je možné, že dochází k takovému boomu farmaceutického průmyslu? Zdravotní stav poválečná generace se vlivem stárnutí stále zhoršuje a její spotřeba léků se stále zvyšuje. Tento trend je viditelný zejména ve Spojených státech amerických, které se na trhu s léků podílejí 41 procenty.

Výzkumné laboratoře zasáhla genetická revoluce. V molekulární biologii došlo k velkým pokrokům, vědci lépe chápou genetické původy nemocí. V odvětví, jakým je například onkologie, vědci vyvíjejí způsoby, jak zaútočit na rakovinu a její příčiny, a nevěnují se jen jejím hrůzným důsledkům. S využitím moderních metod a pokrokových přístrojů jsou schopni provádět testy nevídaným tempem.

Vymoženosti však tlačí na světové výrobce léčiv. Času a peněz vydaných na vývoj nových léků je čím dál tím více. Podle analytiků Deutsche Bank se za posledních dvacet let prodloužila průměrná doba, než se lék objeví na pultech, o 20 procent – na téměř 15 let.

Více však prozradí náklady: průměrná suma peněz vydaná na výzkum úspěšného léku dnes dosahuje 500 miliónů dolarů. Dalších 200 miliónů dolarů stojí potom vývoj, kdy se příprava léků nepodaří úspěšně dokončit. Také tato situace vedla v posledních dvou letech ke sloučením velkých farmaceutických firem. Příkladem mohou být britské firmy Glaxo Wellcome a SmithKline Beecham v hodnotě 46 miliard britských liber, převzetí Warner-Lambert společností Pfizer nebo sjednocení podniků Pharmacia & Upjohn a Monsanto.

Přestože dochází na trhu s léčivy k akvizicím, největší hráč GlaxoSmithKline ovládá pouhých sedm procent světového trhu. Větší tlak je nicméně vyvíjen na středně velké evropské společnosti, které by chtěly expandovat na severoamerický trh. Předtím, než se však začnou porozhlížet po větším trhu, jakým jsou USA, je čeká fúze s některým z konkurentů.

(mm, wsj), Hospodářské noviny, 14.06.2001

Ohodnoťte tento článek!