Přejít na obsah

Festival v Plzni upozorní na duševní onemocnění

zpět
4.10.2017
zvětšitZdroj: Pixabay

Zdroj: Pixabay

 

V Plzni bude 7. a 10. října festival Dny pro duševní zdraví. Jeho hlavním smyslem je zábavnou formou pomoci zmírňovat předsudky a negativní postoje k lidem s duševním nemocněním, s mentálním handicapem i k lidem, kteří procházejí duševní krizí.

V kulturním centru Moving Station a v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici čekají zájemce besedy, filmy, divadelní představení, psychoterapeutické dílny, koncerty či mše, řekl koordinátor reformy psychiatrie pro Plzeňský kraj a spoluorganizátor festivalu za sdružení Ledovec Martin Fojtíček.

Dny pro duševní zdraví se konají už posedmadvacáté. Festival s podtitulem „mejdan, který Vám dofoukne duši“, chce nabídnout duševní hygienu jako prevenci psychických problémů i drogových závislostí a upozornit na reformu psychiatrie v ČR. „Chceme ukázat, jak nám všem pomáhá umění, filozofie i psychoterapie, že bláznění je lidské a chodit k 'cvokaři' není ostuda,“ řekl Fojtíček.

Dny pro duševní zdraví zahájí v sobotu zážitkové workshopy, které umožní zájemcům nahlédnout do psychoterapeutické práce. Lidé se například dozvědí, jak se mohou pokusit porozumět snům a snění v mezních situacích nebo jak mocnou průvodkyní podvědomí může být hudba. Akce nabídne také vyprávění o osobní zkušenosti s depresí v mladém věku a o životě s diagnózou úzkostně depresivní poruchy.

„Letos jsou hlavním tématem festivalu takzvané mezní situace, tedy chvíle utrpení, ale i okamžiky bytostné radosti. Zkrátka situace, kdy jsme vytrženi z každodennosti a rutiny,“ uvedla ředitelka další pořádající organizace Epoché Klára Klevisová Horáková.

Přehlídka dále nabídne projekce filmů z festivalu Jeden svět, divadelní představení studia Damůza pro malé děti a jejich rodiče, ukázku slam poezie, koncert folkově jazzového dua Adams Emily nebo výstavu komiksů z projektu „Ti, kterým se vyhýbáme“. V úterý je na programu setkání k reformě psychiatrie v Plzeňském kraji a konference na téma mezní situace.


Komentovat článek: Festival v Plzni upozorní na duševní onemocnění

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné