Přejít na obsah

Filipiová dohodla s rebelkami zelených kompromis u poplatků

zpět
28.1.2009

Pravděpodobnost, že koalice dnes v Senátu prosadí kompromis ohledně poplatků ve zdravotnictví, po včerejšku stoupla. Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) se dohodla se zelenými rebelkami Věrou Jakubkovou a Olgou Zubovou. S touto variantou prý souhlasí i premiér Mirek Topolánek...

Kompromis spočívá mimo jiné v osvobození od poplatků pro děti a mládež do 18 let.

U této skupiny, stejně jako u seniorů nad 65 let, by byl snížen roční limit ze současných pěti tisíc na 2500 korun. Zůstaly by 60korunové platby v nemocnici a 90 korun na pohotovosti. Poplatky by dál platili všichni důchodci. „Je to přijatelný kompromis. My jsme se řídili programem Strany zelených a doufám, že se nám podařilo ho naplnit,“ řekla Právu Jakubková.

Bez ohledu na výsledek hlasování v parlamentu jsou soc. dem. hejtmani ve všech 13 krajích rozhodnuti poplatky zrušit. Platily by tak pouze v Praze, kde vládne ODS. Soc. dem. nicméně zřejmě neprojde záměr na plošné odstranění poplatků.

Návrh Filipiové by mohli podpořit i lidovci.

Filipiová dohodla s rebelkami kompromis

Jejich zdravotnický expert Jiří Carbol pro Právo konstatoval: „Pokud to v této podobě projde Senátem, má to velkou šanci i ve Sněmovně.“ Dodal, že ještě nemluvil s lidoveckým rebelem Ludvíkem Hovorkou, ale věří tomu, že bude hlasovat také pro.

Hovorka nicméně pro Právo uvedl: „Musím se podívat, v jaké podobě to je, protože tak jak jsem ten návrh z výboru viděl, je tam problém u pravidelných revizí úhrad léčivých přípravků a to bylo nepřijatelné.“

Zubová s Jakubkovou včera jednaly kromě Filipiové i s šéfem poslanců ODS Petrem Tluchořem a místopředsedou sněmovního výboru pro zdravotnictví Borisem Šťastným (ODS). Součástí dohody je, že výpadek příjmů lékařů, který vznikne osvobozením některých skupin od placení poplatků, bude kompenzován.

Kompromis potvrdil i náměstek Filipiové Marek Šnajdr. „Dohodu předloží někdo ze senátního klubu, možná paní ministryně, možná senátorka ODS Alena Palečková,“ uvedl v ČTK.

Přesto zůstávají rozpory. Senátní výbor pro zdravotnictví totiž navrhl osvobodit od poplatků děti do 15 let. S tím se včera ztotožnil klub ODS.

„Na jednání klubu jsme se dohodli, že na plénum půjdeme s pozměňovacím návrhem, který byl přijat na výboru pro zdravotnictví,“ řekla šéfka výboru Palečková.

ČSSD chce zrušit poplatky i důchodcům

Šéf senátorů ČSSD Petr Vícha včera po jednání klubu uvedl, že jeho strana dnes nejprve předloží návrh na schválení úpravy zdravotnických poplatků ve sněmovním znění. Ta obsahuje jejich úplné zrušení.

Pokud tento návrh neprojde, předloží pozměňovací návrh, kdy by se poplatky zrušily pro děti do 18 let i důchodce a omezily se poplatky v lékárnách. Buď by se úplně zrušily, nebo by lidé platili symbolických 20 korun.

Kompromisní návrh, který dohodla Filipiová se zelenými rebelkami, je pro ČSSD podle Víchy nepřijatelný, protože neobsahuje zrušení poplatků pro důchodce. Vícha přitom předpokládá, že pozměňovací návrh jeho strany získá širší podporu mezi lidovci a nezávislými.

Na poplatcích a doplatcích za léky dali za celý rok 2008 pojištěnci VZP 4,24 miliardy.

V přepočtu na deset zdravotních pojišťoven a deset miliónů obyvatel by se tak mohlo vybrat 6,7 miliardy.

Mluvčí VZP Jiří Rod řekl, že k 28. prosinci loňského roku překročilo ochranný pětitisícový limit 7445 pojištěnců VZP, kteří celkem vydali 48,3 miliónu. Z nich jim VZP 11 miliónů korun vrací.

*

Varianty návrhů pro poplatky

ZDRAVOTNICKÝ VÝBOR SENÁTU A ODS

* Stejně ve shodě s ODS navrhuje, aby od 30korunových poplatků ve zdravotnictví byly osvobozeny děti do 15 let. Nadále by je platili důchodci. Všichni by dál hradili 60 korun v nemocnici a 90 korun na pohotovosti.

* U dětí do 15 let a seniorů nad 65 let by se roční limit plateb snížil z 5000 korun na 3000 korun.

* V lékárnách by se 30korunový poplatek zrušil u všech léků, u nichž je doplatek nad 30 korun.

* Zrušily by se všechny poplatky u dětí v pěstounské péči a u osob v sociálních ústavech.

DOHODA MINISTRYNĚ FILIPIOVÉ SE ZELENÝMI REBELKAMI

* Poplatky by neplatily děti do 18 let.

* Limit u dětí do 18 let a seniorů nad 65 let by se snížil na 2500 korun. Započítávaly by se do něj i všechny léky včetně podpůrných.

Lukáš Bek, Oldřich Danda, Právo

**


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Filipiová dohodla s rebelkami zelených…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Filipiová dohodla s rebelkami zelených…

Komentáře

dalších 20 komentářů
Petr Bouzek Nechápu  | 28. 01. 2009 23:58

Já nedokáži pochopit, jak tolik let mohlo zdravotnictví fungovat bez regulačních poplatků. A taky nedokáži pochopit, jak to, že se mám diky regulačním poplatkům, jako soukromý praktický lékař, najednou jako prase v žitě. A nevážím si toho. Já jsem tak nevděčný k tomu krásnému a chytrému Julínkovi. Vždyť on jediný z celého světa měl tu nejlepší možnou reformu zdravotnictví. Stydět bych se měl.

A.Hladký Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re: Další paskvil  | 28. 01. 2009 21:33

„levné věci lékaři psát na Rp nebudou“ – ale budou. Lidé rozumní si pro levné léky k lékaři nechodí, kupují si je a zvětša i chápou potřebu regulace pro ty druhé, i s tím, že ji budou platit taky. Naproti tomu 30Korunáči si k lékaři sednout přijdou a zadarmový aspirin vydupou. A v současném modelu musí být v každé lékové skupině jeden lék s plnou úhradou, a zde to bude evidentně ten aspirin, a taky a nejen proto ho nelze vyřadit z číselníku VZP . Momentálně není a nebude politická vůle tento model změnit.

Pozorovatel Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re: Další paskvil  | 28. 01. 2009 19:35

Jenže přesně takovou blbinu by nikdo neměl dopustit. Jen lékař může by měl vědět, zda pro Vaší nemoc či ev. současně užívané léky nemůže blbý Brufen spíše uškodit než pomoci (není-li Vám známo, věřte nebo nevěřte, ale po špatně indikovaném Brufenu můžete bohužel i zcepenět - vřed žaludku či duodena, krvácení, meléna, perforace žaludku, šok, smrt?)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné