Přejít na obsah

Filipiová: Julínkovy reformní zákony chtějí jen kosmetické změny

zpět
17.2.2009

Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová je přesvědčena o tom, že zdravotnické zákony jejího předchůdce Tomáše Julínka (oba ODS) vyžadují pouze "kosmetické úpravy" a že je možné najít pro ně v koalici podporu. Čtveřici reformních zákonů měla sněmovna na únorovém programu, ze zasedání je však poslanci vyřadili...

Filipiová zvažuje, zda předlohy ze sněmovny úplně stáhne a pozmění po koaličních jednáních ve vládě, nebo normy doladí během projednávání v dolní komoře. Uvedla to dnes v pořadu televize Prima Partie.

Stále je podle ní reálné zákony prosadit do začátku prázdnin. Vedle koaličních partnerů chce o sporných zákonech Filipiová jednat také s pojišťovnami a profesními organizacemi. Při jednáních s lidovci, kteří protestovali hlavně proti zavedení možnosti potratů pro cizinky ze zemí EU, nebude podle ministryně „problém najít řešení“.

Ke stažení návrhů ze sněmovny vyzvali v pátek ministryni odboráři. Pokud by se sněmovna začala zdravotními zákony nyní zabývat, zvažovali by protestní akce. Jedinou přijatelnou normou je pro ně návrh zákona o zdravotnické záchranné službě. Filipiové první náměstek Marek Šnajdr odborářům vzkázal, že ministerstvo je připraveno s nimi jednat, zákony ale stahovat ze sněmovny nebude.

Vláda čtyři předlohy - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění - schválila loni v listopadu, už tehdy se ale proti postavila vedle opozice také část poslaneckého klubu koaliční KDU-ČSL. Počátkem února se Filipiová s lidovci nad návrhy sešla. ČTK tehdy řekla, že si s nimi chtěla vyjasnit postoje a chtěla zjistit, zda je vůle „domluvit se na kompromisním řešení“.

Vedle lidoveckého odporu k potratům měly menší strany dříve problém i se stanovením toho, na jakou péči by měli mít pacienti nárok z pojištění a co by si měli hradit sami.

Filipiová v ministerském křesle nahradila Julínka v lednu, premiér a šéf ODS Mirek Topolánek věří tomu, že při vyjednávání předvede lepší komunikační schopnosti než její předchůdce. Podle některých politiků Julínkova dohoda s lidovci totiž nebyla možná. Bývalý ministr prý na poslance KDU-ČSL působil jako „červený hadr“. Také Julínek se v minulosti zmínil o tom, že musí lidovcům pořád vysvětlovat, „že auto jezdí na benzin, a ne na limonádu“.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Filipiová: Julínkovy reformní zákony chtějí jen…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Filipiová: Julínkovy reformní zákony chtějí jen…

Komentáře

dalších 24 komentářů
Kyle Broflowski Vyřeší to švorcvystém  | 19. 02. 2009 12:09

který byl do zdravotnictví dávno a s velkým úspěchem zaveden všemi našimi politruky!

katango Re:Kosmetika  | 19. 02. 2009 07:51

Nuže,kosmetické ošetření je vhodné začít hloubkovým čištěním - na kosmetice pleti,na MZd ministerstva.Jinak se dočkáte uhrů a vřídků.

A.Hladký .. a budete nenalézati i nadále  | 18. 02. 2009 23:32

.. a asi budete nenalézati i nadále, leč byste si svou vlastní stranu založiti ráčil. Ale protože volba je od toho, aby člověk volil, tj. vybral jednu z několika možností, a taky protože dříve nám vysvětlovali, že volit znamená vzít to, co mi vnucují, nebudu teď postupovat opačně a odmítat kteroukoli z nabízených možností. Radši budu sám zodpovědný za to, že jsem zvolil blbě, než abych pak za to druhé zodpovědnými činil.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné