Přejít na obsah

Filipiová: Ochráním pacienty před krizí

zpět
9.3.2009

Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová má hotový plán, kterým chce zachránit české zdravotnictví před dopady krize. Kvůli poklesu ekonomiky mají pojišťovny už teď méně peněz a hrozí opakování situace z roku 2005, kdy se déle čekalo na operace a pacienti měli problém dostat se k dražším lékům...

Ještě letos proto chce Filipiová napumpovat do zdravotnictví přes pět miliard korun. A příští rok dá pojišťovnám navíc 8,4 miliardy.

Protikrizový plán, který se HN podařilo získat, počítá s tím, že už od poloviny letošního roku zvýší stát platby za děti, studenty, důchodce a nezaměstnané o 2,6 miliardy korun. Zároveň s tím vezme pojišťovnám víc než miliardu, kterou měly utratit na svůj provoz, a pošle ji na zdravotní péči.

Do zdravotnictví dají skoro miliardu navíc také nejbohatší zaměstnanci. Stát totiž zruší stropy, nad které už se neplatí zdravotní pojištění.

Spolu s tím budou muset firmy mnohem podrobněji dokazovat pojišťovnám, že platí zdravotní pojištění opravdu za všechny. Díky tomu by měly vybrat pojišťovny o půl miliardy víc. Podobné kroky by měly zdravotnictví pomoci i v roce 2010.

Důvod, proč chce Filipiová dostat do zdravotnictví víc peněz, je jasný: zdravotním pojišťovnám bude letos i příští rok kvůli krizi chybět oproti plánu přes 10,5 miliardy korun. „Dochází k výraznému snížení růstu HDP, což se projevuje ve zvýšení počtu nezaměstnaných, snížením růstu platů i ve zhoršené platební morálce zaměstnavatelů. Z toho plyne radikálně nižší výběr pojistného,“ vysvětluje náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Díky 13,5 miliardy, které stát do zdravotnictví za dva roky nalije, by pacienti neměli poznat, že v Česku vůbec nějaká ekonomická krize existuje. „Chceme, aby pacienti dostávali stejně kvalitní péči jako dosud. Například centra superspecializované péče budou dál poskytovat veškerou nejdražší léčbu bez finančních omezení,“ dodává Šnajdr.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Filipiová: Ochráním pacienty před krizí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Filipiová: Ochráním pacienty před krizí

Komentáře

dalších 21 komentářů
Robert Re:Re:Re:Re:Comment  | 10. 03. 2009 07:28

Co takhle něco k věci?

Robert Re:Mimochodem  | 10. 03. 2009 07:26

No kde by asi tak byli,kluci a holky?

Jiri Wicherek Re:je to pěkně napsáno, challengere...  | 9. 03. 2009 19:54

Mily kolego i ten fakt, ze PSP CR, v senatu... je tolik byvalych lekaru je dukazem bidy lekarkeho stavu u nas. Do jake bidy jsme se to nechali uvrhnout, kdyz pro radu kolegu a kolegyn je vyhodnejsi venovat se politice, nez medicine... Proc by se tyto kolegyne a kolegove (abych to poradi stridal:-))) meli snazit o nejaky efekt "do oboru"? Vzdyt oni uz zadny navrat do oboru neplanuji. Oni uz se prece o sebe postarali, ne? Ano, ostatní obory už mají jasno, napr. ti právníci Ti se o sebe v parlamentu poc. 90 tych let postarali a pak se vratili zpet do svych kancelari neb v nich meli zajisten i vetsi prijem, nez v tom parlamentu. Z lekaru se do praxe vratilo jen par. Byli to ti, kteri se na politiku dali v porevolucnim nadseni, s presvedcenim, ze se jim podari neco zmenit. Kdyz seznali, ze k tomu chybi "politicka vule", ze lekari nejsou schopni se ani ozvat, natoz se o sva prava vyrazneji zasadit, ze nejsou jednotni ve svém usilování a jsou nadale ochotni pracovat v ekonomických podmínkách reálného socialismu... vratili se do ordinaci, do nemocnic... Ano, ve školství je to podobné, jako ve zdravotnictví. S tim malym rozdilm, ze ucitele a ucitelky maji vetsi sanci odejit ze skolstvi a najit si i u nas lepe placenou praci, dojde-li ke zlepseni situace, vyndaji diplomy ze skrine a mohou nastoupit do skol. V nasem povolani ubyva uz zajemcu o studium mediciny, klesa pocet absolventu LF, lekari a lekarky odchazeji za hranice..... I pri pripadne zmene situace tu ty lekarky a lekari proste nebudou.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné