Přejít na obsah

Filipiová, pražský spojenec premiéra

zpět
15.1.2009

Ještě před dvěma měsíci pražskou senátorku Danielu Filipiovou téměř nikdo neznal. A kdo ji znal, těžko by uvěřil, že právě jí nabídne premiér Mirek Topolánek místo ministryně zdravotnictví za Tomáše Julínka. Jenže stalo se a Filipiová zřejmě nastoupí do vlády. A to i přes to, že není žádnou velkou odbornicí na zdravotnictví...

téměř se k němu nevyjadřovala, není lékařkou ani ekonomkou, ale architektkou.

„Na druhou stranu jsem ale ve zdravotním výboru, takže o tom něco vím,“ říká drobná blondýnka, která je po neúspěšné operaci míchy od roku 1986 upoutána na kolečkové křeslo.

Nabídka dělat ministryni zdravotnictví ji prý zaskočila, oficiálně ji slyšela až v úterý. I proto nemá připravený žádný tým lidí, které by si na ministerstvo přivedla. A tak doufá, že s ní na úřadu zůstanou Julínkovi lidé. Jejich pomoc bude potřebovat, pokud myslí vážně to, že chce pokračovat v rozběhnutých reformách.

„To co pan ministr rozběhl, je správné, jsem třeba velkým zastáncem regulačních poplatků,“ vysvětluje Filipiová.

Její názory na zdravotnictví ale zřejmě nejsou tím hlavním, co ji do vlády dostalo. Filipiová je především sympatická, inteligentní žena a navíc patří mezi politické spojence premiéra Mirka Topolánka. Oba spolu dlouho pracovali v Senátu.

Filipiová sice pochází z Prahy, která není Topolánkovi nakloněna, většina pražské ODS ji ale nepovažuje „za svou“. Filipiová totiž nepodporuje Pavla Béma, který pražskou organizaci vede. I proto ji pražská ODS na své regionální radě odmítla a do vlády chtěla raději poslat Borise Šťastného.

„Víte, když se v Praze probírají zdravotnické otázky, nevyjadřuje se k nim ona, ale právě Boris Šťastný,“ říká Aleksandra Udženija, která vede ODS ve druhém pražském obvodě a která naopak patří do Bémova tábora.

Mimochodem, to že má Filipiová blízko k Topolánkovi, bylo jasně vidět i v momentě, kdy premiér oznamoval, že bude i po prohraných volbách kandidovat na předsedu ODS. Své rozhodnutí tehdy premiér oznamoval v Žofínském paláci obklopen asi dvaceti věrnými a mezi nimi byla i Filipiová.

„Nerada bych říkala, do kterého křídla patřím. Já jsem takhle nikdy nepřemýšlela,“ odmítá ale podobné úvahy sama Filipiová.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Marie Valášková, iHNED.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

iHNED.cz

Komentovat článek: Filipiová, pražský spojenec premiéra

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Filipiová, pražský spojenec premiéra

Komentáře

dalších 13 komentářů
katango Re:rodina adamsonových  | 16. 01. 2009 13:43

Spíš na Guiness.Aspoň tuplák.

pospec rodina adamsonových  | 16. 01. 2009 08:15

nevím proč zrovna ve zdravotnictví ale je to tak: toxikoman,psychiatr,erotoman,psychopat,obr,trpaslík, nyní vozíčkářka. Co takhle jednookého ministra nebo mumii? je to už na guinesovku !!!!

Petr Bouzek Odborníci na svých místech  | 16. 01. 2009 00:40

Každý architekt rozumí zdravotnictví. To je jasné. Jakmile se Filipi ujme funkce, tak to bude lítat. Proč tam do p.r.d.e.l.e nedají nezávislého ekonoma?Zas tak málo jich není. Dát tam Filipi, to tam mohli dát kohokoli, koho by odchytli na ulici. Teď ještě ten tiskový mluvčí. Nejspíš to bude autista.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné