Filipiová předá kabinetu jména do orgánů zdravotních pojišťoven

Titulní obrázek

V dozorčí radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) by podle Filipiové měl zasednout senátor ODS a její předchůdce ve funkci Tomáš Julínek, nahradil by tam prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára…

Ministryně zdravotnictví v demisi Daniela Filipiová (ODS) předloží v pondělí odcházejícímu kabinetu na jedné z posledních schůzí návrhy na změny ve složení správních a dozorčích rad zdravotních pojišťoven. V dozorčí radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) by podle Filipiové měl zasednout senátor ODS a její předchůdce ve funkci Tomáš Julínek, nahradil by tam prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára.

Viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek dnes na Julínkovu nominaci reagoval prohlášením, že „Julínek, se vrací jako falešný zástupce pacientů“. „Těžko by se dal najít někdo jiný, koho by tam pacienti viděli ještě méně rádi. Vždyť o tom byly i podzimní volby, kdy tak zvaná Julínkova reforma, vyznačující se sociální bezohledností a hrozící absurdní privatizací veřejného zdravotního pojištění a vůbec všeho, byla i přes všechno lhaní pochopena většinou voličů jako nebezpečí a odmítnuta,“ uvedl. K personálním změnám mimo jiné dodal, že „odcházející garnitura“ chce „dokončit pro občany škodlivé operace“.

První náměstek ministryně Marek Šnajdr ČTK potvrdil, že ministryně nominovala Julínka do dozorčí rady VZP. Zdůraznil, že rozhodnutí je na ministrech. Potvrdil rovněž, že ho ministryně nominuje do správní rady Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP). Šnajdr nyní předsedá správní radě VZP, mandát mu končí příští rok v květnu.

Tento záměr kritizuje také ČSSD, podle níž by odcházející vláda už neměla činit žádné zásadní personální změny. Stejně tak se sociální demokraté dnes postavili proti jmenování nových policejních generálů, které má kabinet jmenovat. Na programu vlády je bod o generálech uveden bez bližších podrobností.

„V tuto chvíli jsou za stát ve správní radě VoZP ministerští úředníci nižší úrovně, nejsou tam bráni vážně, to chci změnit,“ popsal své poslání Šnajdr. Zdůraznil, že v tomto orgánu bude jen dočasně. Jakmile skončí jeho působení na ministerstvu, opustí i správní radu VoZP.

Podle stínového ministra zdravotnictví ČSSD a středočeského hejtmana Davida Ratha připravila ministryně „trafiku svým věrným“. Podle Ratha by měl ve správní radě VZP být ve statutárních orgánech největší pojišťovny za připravovanou úřednickou vládu nestraník. „Moje angažmá je spojeno s očekáváním, že vedení správní rady i vedení pojišťovny se začnou chovat vůči zástupcům státu standardně,“ namítl Šnajdr.

Předsednictvo ČSSD dnes uvedlo, že vláda nemá dělat žádné nevratné personální změny. „Vláda se má striktně omezovat na neodkladná exekutivní rozhodnutí, a nikoliv v rychlosti přijímat rozhodnutí motivovaná blížícím se koncem mandátu vlády v demisi,“ prohlásil místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Podle pátečního Práva přesahuje roční odměna řadových členů statutárních orgánů zdravotních pojišťoven 100.000 korun.

Ministryně navrhuje do správní rady VZP ředitele jejího správního odboru Davida Kotrise, který zasedne již ve druhé správní radě – je už členem stejného orgánu ve Zdravotní pojišťovně Agel. V tomto orgánu s ním zasedá Julínkova poradkyně Ludmila Bryndová. Ta již působí také ve Zdravotní pojišťovně Metal-Aliance. Nyní bude zastupovat vládu i v Revírní bratrské pokladně. Tu nově doplní vrchní ředitel na ministerstvu zdravotnictví Ivo Hartmann a bývalý ředitel Slezské nemocnice lidovec Tomáš Stejskal, uvedlo Právo.

Do České národní zdravotní pojišťovny nominuje ministryně Ivanu Jenšovskou, která na ministerstvu řídí odbor dohledu nad zdravotními pojišťovnami. Zasedá již ve správní radě VZP a Metal-Aliance.

ČTK

Filipiová předá kabinetu jména do orgánů zdravotních pojišťoven
Ohodnoťte tento článek!