Přejít na obsah

Filipiová se sešla s lidoveckými poslanci kvůli Julínkovým normám

zpět
4.2.2009

Lidovci mají k normám, z nichž jedna upravuje potraty, velké výhrady. Ministryně nevyloučila to, že by se problematické zákony mohly vrátit znovu vládě k projednání. Sněmovna má čtyři Julínkovy zákony zatím v programu své únorové schůze...

Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) v úterý jednala s lidoveckými poslanci o případné podpoře reformních zákonů, které nachystal její předchůdce v ministerském křesle Tomáš Julínek (ODS). Lidovci mají k normám, z nichž jedna upravuje potraty, velké výhrady. Ministryně nevyloučila to, že by se problematické zákony mohly vrátit znovu vládě k projednání. Řekla to ČTK. Sněmovna má čtyři Julínkovy zákony zatím v programu své únorové schůze.

První část Julínkovy reformy tvoří čtyři zákony - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění. Vláda je schválila v listopadu. Lidovci k nim ale stále mají výhrady. Vadí jim třeba úprava potratů. Nesouhlasí s tím, že by zákrok v Česku mohly podstoupit i občanky EU. Přitom podle unijních pravidel mají nárok na stejné služby jako Češky. Pokud by jim to ČR neumožnila, mohly by jí hrozit žaloby od Evropské komise a pokuty.

Podle Filipiové měla schůzka s lidoveckými poslanci vyjasnit mimo jiné to, zda je „vůle domluvit se na kompromisním řešení“. Lidovecká sněmovní frakce má 13 členů. Někteří z nich ČTK již dříve řekli, že pokud by se potraty neupravily, nezvedli by ruku pro žádný ze zákonů. Podle některých politiků Julínkova dohoda s lidovci nebyla možná. Bývalý ministr na poslance KDU-ČSL prý působil jako „červený hadr“.

„Jsou otevřené tři varianty a budeme hledat řešení,“ řekla ministryně k případnému postupu kolem zákonů. Podle první varianty by zákony v programu schůze zůstaly a případně by se prodloužila lhůta pro jejich projednání. Poslanci by je svými návrhy upravili ve sněmovně.

Další možností je vyřazení zákonů z programu únorového sněmovního zasedání a jejich projednávání až na dalších schůzích. „Třetí věc je, že - dejme tomu - by se některý z těch nejproblematičtějších zákonů vrátil na vládu, aby si s tím poradila,“ dodala Filipiová.

V navrhovaném programů sněmovní schůze představují Julínkovy zákony 51. až 54. bod z více než 230. Zasedání začne poté, co poslanci skončí či přeruší projednávání lisabonské smlouvy. Vrátili se k ní dnes odpoledne po dvouměsíční pauze. Může se stát, že Julínkovy normy zákonodárci z řádné schůze vyřadí. Také je ale mohou zařadit v plánu na jiné místo. Pokud by se ocitly na konci seznamu nemusela by na ně v únoru vůbec přijít řada.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Filipiová se sešla s lidoveckými poslanci kvůli…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Filipiová se sešla s lidoveckými poslanci kvůli…

Komentáře

dalších 7 komentářů
Michal Běhávka Re:Když potraty, tak pro všechny  | 7. 02. 2009 20:34

S poslední větou bezvýhradně souhlasím !

a není to tak? Re:Lidovci stejně ustoupí.  | 5. 02. 2009 16:55

Ženské si taky udělají problémy,a pak je řeší.

Baalamut Lidovci stejně ustoupí.  | 5. 02. 2009 14:49

pokud má každý občan a občanka EU právo všude v unii na stejnou zdravotní péči, tak nevím, proti čemu lidovci bojují. Ano, je to jen zástupný prolbém, je to lidovecká vlastnost dělat problémy a pak je " řešit".

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné