Finanční úřady začaly trestat „farmakorupci“. Nikdo jiný to neumí

dokumenty, lupa, audit, kontrola

Finanční úřady se v posledních dvou letech zaměřily na lékaře a farmaceutické firmy.

Asi nic tak necharakterizuje „přísnost“ státu k farmaceutickým firmám, které zvou doktory na dovolené za předepisování těch „správných“ léků, jako více než rok a půl stará kauza firmy Actavis. Ta v květnu 2008 pozvala několik desítek kožních doktorů na dovolenou do luxusního egyptského letoviska Sharm El Sheik a na rozdíl od mnoha dalších firem se ani nesnažila zakrývat svůj dárek pro lékaře nějakým odborným programem.

Všechno zmapovala skrytá kamera Reportérů ČT, která celou kauzu odvysílala v září 2008. A výsledek po roce a půl? Firma dostala pokutu od své asociace, pozvaným lékařům se vůbec nic nestalo.

Keňa i Egypt jsou bez trestu

I Státní ústav pro kontrolu léčiv sice udělil firmě Actavis pokutu 750 tisíc korun za porušení zákona o regulaci reklamy, jenže firma se odvolala k ministerstvu zdravotnictví. A ministerští úředníci (i když mají případ na stole už půl roku) o pokutě a její výši ještě nerozhodli.

Stát, pojišťovny ani komora zatím nepotrestaly ani další dvě velké „farmaceutické“ kauzy, které zaváněly korupcí. V prvním případě, starém již dva a půl roku, nabízel dealer firmy Apotex několika urologům, že jim za předepsání 420 stotabletových balení jejích dvou konkrétních léků zaplatí výjezdní zasedání urologické společnosti do luxusního letoviska Shanzu Holiday Resort nedaleko keňské Mombasy. Náklady? 62 tisíc korun na osobu. Poté, co HN na celou kauzu upozornily, urologové raději odjeli na výjezdní zasedání na Vysočinu a státní instituce i lékařská komora celý případ odložily.

Bez trestu zatím zůstává i poslední případ z loňského srpna. Česká televize natočila skrytou kamerou brněnskou kožní lékařku Elišku Jugovou, jak si fiktivnímu dealerovi firmy Novartis říká o peníze za předepsání jejích léků proti plísním nohou, rukou nebo hlavy.

Daňové úniky za 30 milionů

Pravdou ale je, že zveřejnění těchto kauz mělo nakonec svůj smysl. Právě po nich totiž spustily finanční úřady jednu z největších kontrolních akcí v české historii. Je zaměřena na to, zda doktoři daní dary od farmaceutických firem a zároveň jestli firmy správně účtují nejrůznější „dárky“, které od nich lékaři dostávají.

Výsledek několika stovek kontrol je docela překvapivý – od konce roku 2007 až dodnes museli lékaři, distributoři léků i samotné firmy celkem dodanit 30 milionů korun.

„Z těch 30 milionů to byly buď příjmy, jež měly být zdaněny a nebyly vykázány, nebo to byly neoprávněně vykázané daňové náklady. Z těchto 30 milionů jsme zhruba polovinu doměřili lékařům a polovinu firmám,“ řekl HN šéf České daňové správy Jan Knížek.

Docela jasně se tak ukazuje, že problém netransparentního „odměňování“ lékařů za předepisování těch správných léků je hlubší, než si pojišťovny, lékařská komora nebo politici zatím chtěli připustit. Například Státní ústav pro kontrolu léčiv od začátku roku 2009 udělil jednu jedinou pokutu za to, že nějaká firma dala lékařům neadekvátně velký dárek. Loni v prosinci musela česká Zentiva za porušení reklamních praktik zaplatit 550 tisíc korun. A to je všechno.

Teď už začneme něco dělat

Ministerstvo zdravotnictví přitom již před rokem a půl slibovalo, že proti korupci farmaceutických firem zakročí. Tehdejší ministr Tomáš Julínek plánoval, že úředníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv, kteří mají na starosti reklamu na léky, budou chodit na přepadové kontroly k doktorům i na různé firemní akce, jako jsou kongresy nebo semináře.

Úředníci také měli mít snazší přístup k účetnictví firem a pravomoc dávat jim vyšší pokuty, poruší-li zákon o regulaci reklamy. Jenže ze všech těchto plánů sešlo.

„Zákon proti korupci firem jsme na podzim roku 2008 připravili, ale doplatil na to, že se od té doby dvakrát změnil ministr a sněmovna nebyla ve stavu, aby jej schválila. Budeme ho chtít prosadit po volbách,“ tvrdí náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr z ODS.

Sociální demokraté si naopak myslí, že žádný speciální zákon proti farmaceutické korupci není zapotřebí. Podle Davida Ratha sníží korupční prostředí nová léková politika, jež zajistí, aby pojišťovny platily za léky se stejnou léčivou látkou tutéž částku. Spolu s tím chce více regulovat doplatky na léky.

„Pokud se nám povede zavést tyto dva kroky, tak už pojišťovnám i pacientům bude jedno, jestli dostanou lékaři za předepisování léků nějaký dárek,“ myslí si David Rath.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!