Finanční výsledky nemocnic Pardubického kraje se stále velmi liší

Chrudimská nemocnice

Mezi ekonomickými výsledky pěti nemocnic, které jsou součástí společnosti Nemocnice Pardubického kraje, byly minulý rok velké rozdíly. Zatímco Orlickoústecká nemocnice vytvořila zisk 48,37 milionu korun, Chrudimská skončila ve ztrátě 20,616 milionu korun. Celkově skončila společnost v zisku 3,76 milionu korun. Právě kvůli velmi rozdílným výsledkům a velkým ekonomickým výkyvům Pardubický kraj spojil od ledna 2015 do té doby samostatné nemocnice do jedné akciové společnosti.

„Hospodářské výsledky silně kolísají. V roce 2011 ti, co jsou na tom nyní nejlépe, na tom byli nejhůř a naopak. Krajské zdravotnictví se pohybuje v určitých sinusoidách,“ řekl generální ředitel společnosti Tomáš Gottvald. Podle něj za tím stojí hlavně rozdílná výše úhrad za péči jednotlivým nemocnicím od zdravotních pojišťoven, které byly v minulosti různě nasmlouvány a z nichž se stále odvíjejí současné platby. Management společnosti se snaží výsledky vyrovnat, potrvá to však dlouho.

„Nemocnice mezi sebou nemají soutěžit, mají spolupracovat a hlavně poskytovat pacientům co nejlepší péči,“ řekl rajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr (ODS).

Minulý rok společnost koupila firmu Dimed, která deset let provozovala radiodiagnostické oddělení a oddělení nukleární medicíny v Chrudimské nemocnici. Za koupi stoprocentního podílu zaplatila 30 milionů korun, investice by se měla vrátit zhruba za pět let. Vloni firma Dimed, která se již spojila s krajskou nemocniční společností, skončila se ziskem 5,042 milionu korun.

Ekonomické výsledky nemocnice vylepšují každoroční příspěvky Pardubického kraje, takzvané vyrovnávací platby. Hejtmanství jim odpouští nájemné z budov a pojištění a přispívá na činnost protialkoholní záchytné stanice nebo pohotovosti, které zdravotní pojišťovny nehradí. Příspěvky dosahují 110 až 120 milionů korun, z toho skutečný finanční příspěvek kraje je zhruba třetinový.

Podle mluvčí společnosti Kateřiny Semrádové byl na letošní rok schválen finanční plán, který počítá se ztrátou 4,8 milionu korun. Hospodaření značně zatěžuje každoroční zvyšování mezd zvláště lékařů, sester a dalšího zdravotnického personálu. Na konci roku 2017 ve společnost pracovalo 4648 zaměstnanců, v přepočtu na plné úvazky 4179.

Ohodnoťte tento článek!