Přejít na obsah

Firma Roche pozastavila prodej Tamiflu

zpět
5.5.2009

Lékárny a distributoři léků si musejí vystačit pouze s vlastními zásobami léku Tamiflu - nová balení již neseženou. Farmaceutický koncern Roche, který antivirotikum Tamiflu vyrábí, jej totiž od 30. dubna přestal distributorům a lékárnám prodávat a veškeré skladové zásoby léku dal k dispozici státu. Učinil tak poté, co WHO zvýšila stupeň varování z čtvrtého na předposlední, pátý stupeň hrozby šíření takzvané nové chřipky A/H1N1...

„Firma Roche uplatňuje na celém světě vlastní pandemický plán, který říká, že při pátém stupni vyhlášeném WHO firma nabídne své zásoby potřebných léků k dispozici vládám,“ řekl E15 Jiří Pešina z českého zastoupení Roche. O pozastavení volné distribuce Tamiflu přitom firmu současně požádal i stát. Ten má pro případ epidemie dlouhodobě připravenou zásobu Tamiflu pro 20 procent populace, tedy zhruba dva miliony dávek.

Množství, které Roche dodatečně nabídla, by tedy mělo být jen další rezervou pro výjimečné případy. „Na skladě nyní máme k dispozici odhadem 50 tisíc balení,“ uvedl Pešina s tím, že jejich případná distribuce bude výhradně v rukou státu, tedy vlády a ministerstva zdravotnictví. Ty stejně tak rozhodnou o tom, kdy tuto rezervu již nebudou potřebovat, a Roche ji tak opět bude moci pustit do volné distribuce. Omezení distribuce přitom podle Pešiny koncern nijak nepoškodí.

„Stejný krok jako v ČR jsme udělali ve všech zemích, kde Tamiflu distribuujeme. Firma s podobnými scénáři ve své obchodní strategii počítá,“ řekl. V Česku Roche od vypuknutí obav z pandemie podle něj prodala odhadem 30 tisíc balení Tamiflu. Panika vyvolala po léku zvýšenou poptávku, většina lékáren oslovených E15 však zatím zásoby má. „Zvýšený zájem o Tamiflu registrujeme, ale na skladě jej stále máme,“ odpověděli například z pražské lékárny U Zlatého slunce.

Kvůli obavám z pandemie Roche mobilizovala své výrobní kapacity, které činí 400 milionů balení Tamiflu ročně. Ke zvýšení výroby sáhl i konkurenční koncern Glaxo, který vyrábí Relenzu, druhý z preparátů, na nějž je kmen chřipky H1N1 citlivý. Relenzu bude vyrábět s měsíční kapacitou pěti milionů balení.

Jiří Holuša, E15


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

E15

Komentovat článek: Firma Roche pozastavila prodej Tamiflu

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Firma Roche pozastavila prodej Tamiflu

Komentáře

1 komentář
Jiří Antonín Votýpka Chytrému napověz, aneb něco pozitivního z "pandemie"  | 5. 05. 2009 18:03

Poučení z posledních týdnů. 1.Ani odborníci i dnes nejsou na sto procent předpovědět cirkulaci pathogena v lidské společnosti. 2.Současní lidé mají sklon k hysterii dnes více než jindy. 3.Ve vyjímečné době se zhroutí veškerá opatření, která by léky směřoval k opravdu ohroženým.Jak je vidět jsou stále prostředky jak "sehnat" nedostatkové a vyřadit tak potřebné ze hry.(peníze, známosti, profese) 4.Jak se chovají lidé, tak se chovají i státy.Když je zle je bližší košile než kabát - dohody nedohody. 5.Každý stát by měl být sobestačný ve všech životně důležitých věcech. (Léky,vakcíny,potraviny,národní zdravotní a bezpečnostní systém - NEZÁVISLÝ i na "partnerech"!! Atd. atd. sami mě můžete doplnit. Je to příležitost zvážit soběstačnost státu pro případ jakékoliv krize!!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné