Firma Roche pozastavila prodej Tamiflu

Titulní obrázek

Lékárny a distributoři léků si musejí vystačit pouze s vlastními zásobami léku Tamiflu – nová balení již neseženou. Farmaceutický koncern Roche, který antivirotikum Tamiflu vyrábí, jej totiž od 30. dubna přestal distributorům a lékárnám prodávat a veškeré skladové zásoby léku dal k dispozici státu. Učinil tak poté, co WHO zvýšila stupeň varování z čtvrtého na předposlední, pátý stupeň hrozby šíření takzvané nové chřipky A/H1N1…

„Firma Roche uplatňuje na celém světě vlastní pandemický plán, který říká, že při pátém stupni vyhlášeném WHO firma nabídne své zásoby potřebných léků k dispozici vládám,“ řekl E15 Jiří Pešina z českého zastoupení Roche. O pozastavení volné distribuce Tamiflu přitom firmu současně požádal i stát. Ten má pro případ epidemie dlouhodobě připravenou zásobu Tamiflu pro 20 procent populace, tedy zhruba dva miliony dávek.

Množství, které Roche dodatečně nabídla, by tedy mělo být jen další rezervou pro výjimečné případy. „Na skladě nyní máme k dispozici odhadem 50 tisíc balení,“ uvedl Pešina s tím, že jejich případná distribuce bude výhradně v rukou státu, tedy vlády a ministerstva zdravotnictví. Ty stejně tak rozhodnou o tom, kdy tuto rezervu již nebudou potřebovat, a Roche ji tak opět bude moci pustit do volné distribuce. Omezení distribuce přitom podle Pešiny koncern nijak nepoškodí.

„Stejný krok jako v ČR jsme udělali ve všech zemích, kde Tamiflu distribuujeme. Firma s podobnými scénáři ve své obchodní strategii počítá,“ řekl. V Česku Roche od vypuknutí obav z pandemie podle něj prodala odhadem 30 tisíc balení Tamiflu. Panika vyvolala po léku zvýšenou poptávku, většina lékáren oslovených E15 však zatím zásoby má. „Zvýšený zájem o Tamiflu registrujeme, ale na skladě jej stále máme,“ odpověděli například z pražské lékárny U Zlatého slunce.

Kvůli obavám z pandemie Roche mobilizovala své výrobní kapacity, které činí 400 milionů balení Tamiflu ročně. Ke zvýšení výroby sáhl i konkurenční koncern Glaxo, který vyrábí Relenzu, druhý z preparátů, na nějž je kmen chřipky H1N1 citlivý. Relenzu bude vyrábět s měsíční kapacitou pěti milionů balení.

Jiří Holuša, E15

Firma Roche pozastavila prodej Tamiflu
Ohodnoťte tento článek!