Firmy inkasují v Česku za léčiva stále víc

Až 1. srpna ohlásí letošní pololetní výsledky největší česká farmaceutická firma Zentiva, nepochybně se opět pochlubí výrazným meziročním růstem tržeb i zisku. Už údaje za první čtvrtletí potvrdily meziroční nárůst tržeb o více než osm procent a zisk vyskočil skoro o 21 procent…

Potvrzují se tak prognózy analytiků, kteří letos firmě prorokují obdobnou expanzi jako loni. Tehdy firma zvýšila tržby oproti roku 2003 o 11 procent na 10,67 miliardy korun a čistý zisk vzrostl meziročně skoro o polovinu na 1,61 miliardy.

Zahraniční firmy, které v tuzemsku působí, své výsledky za Česko nehlásí, ale ani ony nepřišly zkrátka. Loni totiž narostla hodnota prodeje léků v zemi o rekordních bezmála 14 procent ve srovnání s rokem předchozím, firmy dodaly lékárnám a nemocnicím léčiva v hodnotě 37 miliard korun. Počet prodaných balení však stoupl jen o 1,3 procenta.

A to je přitom farmaceutický trh považován za stále příliš roztříštěný, a politici navíc tvrdí, jak se jim daří výdaje občanů na léky držet pod kontrolou.

Zentiva je dominantní

O příčinu, proč jsou léky stále dražší, vedou farmaceutické firmy spory. Zentiva, která vyrábí takzvaná generika (levnější náhrady originálních léků, jimž vypršela patentová ochrana) vidí důvod zdražování jednoznačně právě u konkurence – u výrobců originálních přípravků.

Ti na jednu stranu připouštějí, že jejich produkty levné nejsou, a argumentují obrovskými náklady na vývoj a registraci nového léčiva – jedna novinka tak dnes už přijde na zhruba jednu miliardu dolarů.

Zároveň však Mezinárodní asociace farmaceutických firem (MAFS), jež v tuzemsku hájí zájmy zahraničních výrobců originálů, zdůrazňuje, že na českém trhu může za nárůst cen paradoxně i Zentiva.

Léková politika Ministerstva zdravotnictví podle asociace umožňuje této firmě zvyšovat i ceny generik, u nichž není k zdražování žádný důvod.

Skutečností je, že Zentiva má v Česku výrazně největší tržní podíl. V počtu prodaných balení se odhaduje na zhruba čtyřicet procent, v hodnotě léků pak na zhruba pětinový podíl.

Jinak i domácí trh kopíruje situaci ve světě, kde je – přes řadu už uskutečněných významných fúzí – farmaceutický bor stále ještě rozdrobený. První tři firmy – Zentiva, GlaxoSmithKline a Pfizer – mají podíl v hodnotě prodaných léků ani ne čtvrtinový.

Dalších zhruba deset procent mají Novartis Pharma, Roche a AstraZeneca. Celá první desítka výrobců pak zaujímá podle údajů za rok 2004 podíl jen 44 procent.

Bez ohledu na poměrně roztříštěný trh a silnou konkurenci ovšem ceny léků rostou. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že za to může příliš liberální léková politika. Přes šest tisíc léků, registrovaných v Česku, je podle ministryně Milady Emmerové příliš, a dává to farmaceutickým firmám značně velký prostor.

Také Ministerstvo financí podle ní stanovuje zbytečně vysoké maximální ceny léků. Zato si ministryně chválí vlastní politiku určování úhrad k cenám léků ze zdravotního pojištění, to podle ní výdaje lidí za léky brzdí. Ministerstvo financí ovšem naopak tvrdí, že právě jeho kroky při určování maximálních cen zdražování brání.

Systém je neprůhledný

Rozhodnout, zda v Česku ceny nepřiměřeně vyhánějí vzhůru spíše výrobci generik nebo originálů, či navíc i státní úředníci, je ovšem v dosavadním systému téměř nemožné.

Brusel už také projednává stížnost MAFS, která upozorňuje na naprostou neprůhlednost lékové politiky Ministerstva zdravotnictví. Emmerová tuto kritiku vytrvale odmítá. Spory tak pokračují, a ceny léků i zisky firem rostou.

Martin Mařík, Hospodářské noviny

Firmy inkasují v Česku za léčiva stále víc
Ohodnoťte tento článek!