Firmy odmítly výzvu Ratha, aby mluvily o sponzoringu Julínka

Ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) vyzval farmaceutické firmy k tomu, aby zveřejnily to, jak v minulosti sponzorovaly sdružení jeho případného nástupce Tomáše Julínka (ODS). Podle Ratha od nich kandidát na ministra a senátor získal statisíce či miliony korun…

Praha – Rath to ve středu řekl novinářům. Zveřejněné údaje by podle něj umožnily kontrolovat, zda Julínek jako případný šéf zdravotnictví některým výrobcům „nenadržuje“. Firmy jeho výzvu odmítly.

Julínek již dříve v televizním rozhovoru přiznal, že peníze od některých firem z Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) jeho sdružení dostalo. Zdůraznil, že vše bylo a je legální.

Výkonná ředitelka MAFS Jana Mikotová řekla, že se ministrovou výzvou firmy zabývat vůbec nebudou. Podezření na jakékoli zvýhodňování kterékoli firmy při uvádění jejích léků na český trh podle ní bude nemožné, pokud budou stanovena jasná pravidla pro tuto oblast.

„Nebudeme se tím zabývat. Pro nás je důležité nastavení pravidel. Pokud budou pravidla pro všechny stejná a budou jasná, nebude pro takové spekulace prostor,“ vysvětlila.

Rath ke zveřejnění informací vyzval již dříve i Julínka. Koncem června na něj podal trestní oznámení. Podezíral ho, že senátorovo sdružení Reforma zdravotnictví financují zahraniční výrobci léků. Julínek se tehdy proti Rathovu obvinění ohradil.

Podle ministra řada firem z MAFS „významným a zásadním způsobem“ sponzorovala Julínkovo sdružení. „MAFS oprávněně volá po co největší transparentnosti v oblasti zdravotnictví, především v systému lékové politiky,“ napsal představitelům asociace Rath. Podle dopisu by proto měly společnosti zveřejnit informace o „toku financí k vrcholným politikům“.

MAFS si dlouhodobě stěžuje na proces stanovení úhrad léků. Podle ní je neprůhledný. Ministra Ratha kritizovala za lékovou vyhlášku. Podle asociace by mohlo snížení úhrad omezit přístup pacientů k drahým lékům. Rath uvedl, že firmy vidí jen svůj zisk.

Podezření na upřednostňování firem se objevilo ale i v souvislosti s Rathem. Jeho bývalá spolupracovnice Eva Klimovičová si na záznamu skryté kamery totiž údajně říká zástupci firmy Pfizer o tři miliony korun za reklamu společnosti v časopise pro lékaře. Za tuto částku nabízela schůzku s Rathem, který tehdy stál v čele lékařské komory a podílel se na jednáních o úhradách léků z pojištění.

V minulosti čelila podezření i bývalá ministryně Milada Emmerová (ČSSD). Firmy jí vytkly, že chce stanovit ceny léků podle nabídky české společnosti Zentiva, kde zastával vysokou funkci její syn.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Martin Vedral

Zajímavé…. Vzpomínám si, že kdysi založila trojice podnikavců jakýsi Klub Da Vinci. Klub byl financován z příspěvků farmaceutických firem a nepamatuji se, že by kdy vyvinul byť jen známku aktivity, kterou deklaroval (vzdělávání, kultivace české politické scény a podobně) U jeho zrodu stál prezident ČLK Rath, tiskový mluvčí ČLK Sojka a právník Mach. Kdysi se Ratha i novináři na činnost tohoto podivného klubu, který jen bral peníze, ptali. Podivuhodně si nic nepamatoval či nebyl oprávněn se k čemukoliv vyjádřit. Uběho pár let. Nyní je z prezidenta ČLK ministr zdravotnictví (vyšetřovaný policií pro trestný čin spáchaný při správě

ČLK), z tiskového mluvčího je téměř ředitel SUKLu (přesto, že jeho kvalifokace je zcela mizivá) a právník Mach se točí kdesi mezi nimi. Obdivuji drzost s níž Rath napadá své protivníky za „zločiny“, které jsou pro něj normou chování. Doufám však, že tato obdivuhodná praxe již končí a že se bude muset ze své činnosti kompetentním zpovídat. Přál bych poslancům KSČSSD aby v sobě našli dost odvahy pro zbavení pana poslance jeho imunity.

Firmy odmítly výzvu Ratha, aby mluvily o sponzoringu Julínka
Ohodnoťte tento článek!