Přejít na obsah

Firmy proti plánu, aby lékaři psali místo léku jen účinnou látku

zpět
28.6.2010
léky, předpis, recept
zvětšitléky, předpis, receptZdroj: activeaudience.com

léky, předpis, recept | Zdroj: activeaudience.com

 

Proti plánu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, aby lékaři psali na recept místo léku jen účinnou látku, se po lékařích postavily také firmy. Podle nich se tak jen zmátnou pacienti zvyklí na svůj lék a přestanou se léčit.

Zdravotní pojišťovny neušetří, naopak vše vyjde dráž, protože neléčení pacienti skončí v nemocnici. Šetřit se prý má jinde - na zdravotnickém materiálu, technice a zbytečně opakovaných vyšetřeních.

„Je to evergreen, že se ušetří, když lékař napíše místo obchodního názvu účinnou látku. V ČR je to nadbytečné. Lékárník musí ze zákona nabídnout variantu, když pacient nechce doplácet,“ řekl výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Radim Petráš.

Lékaři varovali, že ztratí kontrolu nad léčbou, za niž jsou zodpovědní. Hrozí prý poškození pacienta. Generika, což jsou levnější varianty drahých originálů, obsahují další látky, které ne každému pacientovi vyhovují.

Petráš se pozastavil i nad tím, jak by lékař recept psal. V řadě léků je více účinných látek, varianty se hodí pro různé pacienty. Když lékař píše název, je patrná i forma léku, nově by ji musel v receptu upřesňovat.

Z celkových výdajů českého zdravotnictví, které se pohybují kolem 260 miliard korun ročně, jde na léky čtvrtina. Podíl výdajů zdravotních pojišťoven na léky na recept klesl z 23 procent v roce 2004 na 17,3 procenta v roce 2008.

„Náklady na ambulantní a nemocniční péči v letech 2001 až 2008 stouply o více než 50 procent, nárůst výdajů na léky byl jen patnáctiprocentní,“ citoval statistiky Petráš.

Odmítl slova kritiků, že firmy se brání předepisování účinné látky proto, že klesnou jejich zisky. Zdravotní pojišťovny totiž platí za účinnou látku stejně, v případě dražšího léku tedy pacient doplácí více - bude-li volit mezi více léky, vybere si ten, kde doplatí méně.

Petráš uvedl, že inovativní firmy přinášejí patentově chráněné léky s novou hodnotou, a co se týče tržeb, je opatření irelevantní.

„Naopak je ohromně dobré, že klesnou ceny generik. Nemůžeme počítat s tím, že se zásadně zvýší objem peněz ve zdravotnictví. Přesunem ke generikům a vyhledáváním levnějších generik zbude víc pro léčení rakoviny a dalších vážných nemocí moderními léky v centrech,“ vysvětlil.

Průměrný roční růst trhu s léky v ČR vzhledem k přílivu nových drahých přípravků je 6,4 procenta, což podle Petráše je srovnatelné s vyspělými zeměmi EU. V prvních pěti měsících roku trh téměř o procento klesl, je to důsledek vládního úsporného balíčku i přehodnocení cen a úhrad, které dělá lékový úřad. Za celý rok očekává Peráš pokles trhu až o tři procenta.

Petráš ale varoval před razantním snižováním cen léků. Řekl, že pokud se tak už stalo, začal se výrazně levnější lék vyvážet do zemí, kde je dražší - a k českým pacientům se stejně nedostal.


Komentovat článek: Firmy proti plánu, aby lékaři psali místo léku…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Firmy proti plánu, aby lékaři psali místo léku…

Komentáře

další 4 komentáře
Hausová MD Hrazení pojišťovnou  | 30. 06. 2010 08:28

Není pravda, že pojišťovna hradí stejně účinnou složku - viz clopidogrel od firmy Trombex a Plavix P nyí ještě vtipně od stejné!! firmy/ , ještě levnější Egitromb nemají vůbec. Již se mi stalo , že jsem napsala levnější Trombex a lékárna chtěla vydat dražší Plavix / více platí pojišťovna i pacient/ Navíc jsem Trombex měla z nemocnice vyzkoušený vč, tolerance. Naštěstí lékárnice zavolala , takže jsem záměnu zatrhla.;/ zcela náhodně jsem to věděla / - při dnešním binci s léky to ale nejde. Myslím, že by situace řešily spíše pevné ceny léků řekněme na rok Ty smutné kecy dealerů o originálu mě skutečně baví, Ptám se , zda se na jejich!! generikum nemohu spolehnout a navíc je odkazuji na ředitele, že by mě musel pověsit za žebro ...Ráda si ty jejech kecy odpostím Ale zatím se jinak nedozvím ani ceny léků ani doplatky v lékárnách. Ale pacient již nemá šanci vůbec...

lékař5 INN PRESKRIPCE  | 29. 06. 2010 09:12

:-)

MUDr Jiří Kilian Být výrobcem, fiirmou,  | 28. 06. 2010 15:01

taky bych dost nelibě nesl, kdyby se o mém produktu někdo vyjadřoval v tom smyslu, že je jedno, zda si spotřebitel zvolí ten výrobek můj nebo kterékolivěk další firmy. To bych měl za unfair.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné