Přejít na obsah

Firmy se chtějí bránit proti snížení cen léků

zpět
10.12.2009
léky
zvětšitlékyZdroj: www.precisionbillingsol.com

léky | Zdroj: www.precisionbillingsol.com

 

Farmaceutické firmy se chtějí bránit proti plošnému snížení cen a úhrad léků, které je součástí vládního úsporného balíčku.

Server Aktuálně.cz informoval, že firmy si prý nechaly vypracovat právní rozbor, podle kterého mohou být některá opatření z balíčku týkající se zdravotnictví v rozporu s českými zákony i s evropskou legislativou. Uvažují dokonce o stížnosti u Evropské komise.

„Na problémy jsme byli upozornění dokonce ze tří stran, vždy od odborníků na ústavní právo. Balíček obsahuje asi pět napadnutelných bodů. Než ale k žalobám přistoupíme, pokusíme se ještě vyjednat změnu s ministerstvem zdravotnictví,“ řekl webu ředitel České asociace farmaceutických firem Emil Zörner.

Jednání by se mělo uskutečnit ještě před koncem roku. Změny by totiž měly začít platit od 1. ledna.

Společnostem a právníků podle serveru vadí konkrétně plošné snížení cen léků o sedm procent. O stejnou částku se sníží také úhrada, kterou zaplatí pojišťovna, ale jen u léků, které ještě neprošly revizí Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Podle odhadů ministerstva zdravotní by se tak mělo ušetřit 2,7 miliardy korun.

Podle právních rozborů se ale ceny léků hromadně a plošně snižovat nesmí. Mohou se snižovat jen v rámci správního řízení, kdy má každá strana, tedy výrobce a pojišťovna, možnost se proti rozhodnutí úřadů odvolat.

Při plošném snížení cen tuto možnost ztrácejí. Úsporný balíček totiž povoluje jen jednu výjimku - výrobce se smí ohradit jen v případě, že cena bude vůbec nejnižší v celé Evropě, připomněl web.

Ministerstvo zdravotnictví dnes připustilo, že s firmami jednat bude. Spíš ale kvůli upřesnění toho, kterých léků by se mělo opatření týkat. „Jednání technického charakteru se povedou,“ potvrdil Aktuálně.cz náměstek Marek Šnajdr.

Snížení cen a úhrad má podle ministerstva platit jen rok. Firmy ale nevěří, že se neprotáhne. Žalobami by proto chtěly případně dosáhnout toho, aby se takový postup neopakoval i v budoucnu.


Komentovat článek: Firmy se chtějí bránit proti snížení cen léků

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Firmy se chtějí bránit proti snížení cen léků

Komentáře

další 2 komentáře
Jarka Výr.náklady a finální dopad výrobku +cena.  | 10. 12. 2009 14:50

Můžou být rádi ,že je lékaři předepíši.Je otázka jestli mají skutečný léčivý účinek a nejde je nahradit již s osvědčenými po 10letí.Samozřejmě ,že cena musí být nižší u nás než v německu a pod.

čtenář snížení cen léků  | 10. 12. 2009 11:40

Nic nového pod slunce. Obranou proti snížení cen je vždy hrozba. Jednou zvýšením doplatků, jindy stažením přípravku s trhu a teď jsou v modě žaloby.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné