Přejít na obsah

Firmy vyzvaly nemocnice, ať zpřísní prevenci nemocničních nákaz

zpět
7.7.2010
chirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicína
zvětšitchirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicínaZdroj: surgicalapparatus.com

chirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicína | Zdroj: surgicalapparatus.com

 

Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků CzechMed vyzvala nemocnice, aby zpřísnily prevenci nákaz. Při pobytu v nemocnici se nakazí každý desátý pacient, řekl ČTK ředitel CzechMedu Miroslav Palát.

Podle něj většina infekcí souvisí s operacemi. Hlavním zdrojem je kůže personálu a pacienta. Infekce z nesterilních nástrojů jsou výjimečné.

„Nemocnice by měly rozšiřovat ambulantní péči, zpřísnit při hospitalizaci preventivní opatření a dávat přednost jednorázovým zdravotnickým prostředkům tam, kde to je třeba. Měly by také provádět kompletní sterilizaci nemocničních budov,“ uvedl Palát.

Připomněl, že na rozdíl od operačních technik, které doznaly za poslední desetiletí velkého rozvoje, se téměř nezměnily operační pláště a roušky, které mohou být významným zdrojem nákazy. „Při hodinové operaci se za přítomnosti tří lidí uvolní až 45 milionů možných zdrojů infekce. Použitím jednorázových roušek a plášťů se dá riziko významně snížit a klesnou i náklady spojené s léčením nemocničních infekcí,“ řekl.

Odborníci se podle Paláta shodují, že výskyt nemocničních infekcí není možné výrazně změnit. Je ale možné je sledovat a včas přijmout preventivní opatření, aby se nešířily dál. Četnost nákaz se liší podle oddělení, v intenzivní péči je to až 45 procent. Velkým problémem nemocničních infekcí je růst odolnosti bakterií na antibiotika.

„Nejčastějším zdrojem nákaz je pacient a personál. V praxi se jedná o špatně umytého operatéra, nesprávně nasazenou masku, nedostatečnou desinfekci operačního pole a chybné zarouškování pacienta,“ popsal chyby Palát. Velkým zdrojem nemocničních infekcí je také špatně dezinfikovaný operační stůl, klimatizace a zdi.

CzechMed sdružuje 27 výrobců zdravotnických prostředků, představují 30 procent českého trhu. Zdravotnické prostředky zahrnují širokou paletu výrobků používaných ve zdravotnictví ke zlepšení práce lékařů a komfortu a úspěšnosti léčby. Jsou to například inkontinenční pomůcky, chirurgické šití a nástroje a implantáty jako kloubní náhrady či kardiostimulátory.


Autoři

ČTK

Související články

7.7. Škrábnutí a konec kariéry Škrábnutí a konec kariéry
0 příspěvků

Komentovat článek: Firmy vyzvaly nemocnice, ať zpřísní prevenci…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Firmy vyzvaly nemocnice, ať zpřísní prevenci…

Komentáře

1 komentář
challenger Hm  | 8. 07. 2010 00:28

zmrdíci si chtějí zase přihřát polívčičku na jednorázovém rouškování. Všimněte si, jak ANANAS argumentuje: při klasickém rouškování se uvolní až 45 mil "zdrojů infekce" (to jako bakterií? to se hoch ještě dost žinýruje v odhadu) při jednorázovém rouškování je to prý "významně méně" - o kolik nebo kolikrát je to "významně" už ANANAS pro jistotu neudává, aby nemohl být stíhatelný za podvod a klamavou reklamu. Jednorázové rouškování je pochopitelně zejména finanční zátěží pro zdravotnictvé zařízení, další benefity jsou pro lékaře operující a to z toho důvodu, že jednorázové sety jsou neprodyšné, pokud se navlečete do jednorázového oper. pláště, je to, jako kdybyste byli oblečení ve šprcce takže komplikace typu opruzenin v místech vlhké zapářky na sebe nenechají dlouho čekat. Jelikož se vedení špitálu snaží poté, co za úplatek nakoupí tyhle ksindle ušetřit, tak ani nekoupí celé jednorázové rouškovací sety, což znamená, že na kupř. velké operace v členitém terénu (hlava, krk, obličej) se nedá pořádně zarouškovat. Dále je dobré takové rouškování třeba pro malé operace, jejichž cena placená od VZP nedosahuje ani ceny jednorázového rouškování a kde je riziko nosokomiální infekce vzhledem k posledním statistikám takřka nulové. Tam je to skuetčně dobrej dýl. Být ředitelem, a být špitál můj, tak takového firemního ksindla s jeho nabídkou vyhodím a ještě ho ve vzduchu do řiti nakopu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné