Přejít na obsah

FN Brno má traumatým pro výjezdy k přírodním katastrofám

zpět
29.6.2011
operace, chirurgie, nástroje
zvětšitoperace, chirurgie, nástrojeZdroj: api.ning.com

operace, chirurgie, nástroje | Zdroj: api.ning.com

 

Fakultní nemocnice Brno dovršila tvorbu traumacentra. Zřídila mobilní traumatým, který je schopen na pokyn vlády vyjet například do oblastí postižených zemětřesením.

Traumatým navazuje na práci toho původního, který v roce 1987 vznikl v Úrazové nemocnici. Dnes čítá 45 lidí, všichni jsou zaměstnanci fakultní nemocnice. Část jich má zkušenosti ze starších misí, hlavně z největšího výjezdu v roce 2005 do Pákistánu, řekl novinářům primář Petr Nestrojil.

Traumatým jezdí do oblastí postižených přírodní katastrofou, nikoli válečným konfliktem. Místní boje jsou podle Nestrojila také příčinou, proč se nevyužívá zdaleka při všech přírodních pohromách. Dnes Fakultní nemocnice Brno podepsala dohodu o pomoci na vyžádání s hasiči. Při misích je podle Nestrojila jejich pomoc zásadní, lékařům staví stany polní nemocnice, zajišťují zásobování energií a dodávají pacienty. Mohou to dělat díky speciální jednotce zaměřené na vyprošťování lidí ze sutin.

Traumatým čítá 45 lidí, na misi vyjíždí buď 12, nebo 24 z nich. Zdravotníci musejí do krizové oblasti odcestovat do 24 hodin po výzvě. Cestovní doklady i potřebná očkování tak musejí mít stále v platnosti.

Nestrojil připustil, že v polních podmínkách nemají lékaři takové možnosti. Například rentgen, který s sebou vozí, nedává o zlomenině zdaleka tolik informací jako technika dostupná v běžné české nemocnici. Nestává se však prý, že by lékařům pod rukama zemřel pacient, kterého by ve své domovské nemocnici zachránili.

Například do Pákistánu se tým podle Nestrojila dostal šest dní po katastrofě, takže nedostává pacienty s čerstvými zraněními. Přesto pomoc zahraničních lékařů bývá vítaná. „Díky tomu, že pracujeme bezplatně, získáváme popularitu. Pacienti se jen hrnou a léčíme pak vše včetně migrén a všeho ostatního,“ řekl Nestrojil.


Komentovat článek: FN Brno má traumatým pro výjezdy k přírodním…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné