FN Brno podle lékařů odmítá v noci i akutní pacienty

FN Brno

Fakultní nemocnice Brno podle lékařů Úrazové nemocnice v noci a o víkendech odmítá i ty pacienty, kteří potřebují akutní ošetření. Od brány jsou prý odesláni s tím, že mají jít nejdřív na pohotovost, a teprve s doporučením k odbornému vyšetření mohou přijít.

Ředitel fakultní nemocnice Roman Kraus dnes kritiku popřel.

Zařízení si podle něj nemůže dovolit poslat pryč kohokoli s akutními potížemi. „Riziko, že zemře, nebo se něco stane, je veliké. To bychom neustáli v trestněprávním řízení,“ řekl ČTK.

Fakultní nemocnice se rozhodla v noci a o víkendech od června pro pacienty z ulice zavřít areál. Nemocnice to vysvětlila tím, že lidem v tuto dobu slouží pohotovost. Mnoho lidí však ví, že například s pochroumanou končetinou potřebují zásah chirurga, ne internisty či praktika z pohotovosti, a jdou rovnou na chrirugickou nebo traumatologickou ambulanci. Dnes volí Úrazovou nemocnici.

Postup fakultní nemocnice lékaři z Úrazové nemocnice v otevřeném dopise za bezprecedentní, neomluvitelný a protizákonný. Kraus zase jejich kritiku za podpásový a nekolegiální hanopis. Podle něj i ambulancím ve fakultní nemocnici v posledních týdnech přibylo pacientů. „Nevíme, proč,“ řekl.

Autoři dopisu zdůraznili, že pohotovost, byť funguje v areálu Úrazové nemocnice, nemá s nemocnicí nic společného. Slouží prý na ní smluvní lékaři, kteří v Úrazové nemocnici nepracují. Nemocniční chirurgové, kteří mají na starost i pacienty na lůžkách, jsou pak zahlceni prací. ČTK to potvrdil i ředitel Karel Doležal.

„Za sobotu a neděli jsme dřív na těchto ambulancích mívali kolem 90 ošetřených. Dnes jich je třeba 200,“ uvedl. Výjimkou prý není, když se v čekárně najednou sejde 40 lidí. Lékaři jsou podle něj zcela přetíženi a někdy si za „čtyřiadvacetihodinovou směnu nestihnou ani vypít kávu“.

Podle Krause však Úrazová nemocnice uspěla u kraje ve výběrovém řízení na zajištění pohotovosti, službu zřizuje a také na to bere dotace. „Stejně, jako my v dětské nemocnici. Nemají si na co stěžovat,“ uvedl Kraus.

Lékaři Úrazové nemocnice prý na ambulanci zaznamenali desítky případů odmítnutých pacientů, kteří vyžadovali akutní ošetření. „Co je a co není akutní, co může být ošetřeno na pohotovosti, nemůže rozhodovat vrátný!“ uvedli. „Já bych je (odmítnuté akutní pacienty) chtěl vidět,“ reagoval Kraus.

Mluvčí fakultní nemocnice Anna Mrázová dodala, že zdravotní stav lidí rozhodně nehodnotí vrátný. Člověka s doporučením k akutnímu vyšetření pustí dál, jinak informuje, kde funguje pohotovost. „Když pacient trvá na ošetření, je vpuštěn,“ uvedla Mrázová.

Podle Krause si lidé musejí zvyknout, že nemohou přijít v noci do nemocnice s oznámením „14 dní mě bolí v zádech, teď jsem měl čas“. Dnes se to tak prý děje, navíc pak podávají stížnosti, že na neurologa čekali třeba tři hodiny. Lékaři z Úrazové nemocnice naopak ve svém dopise píšou o pacientovi neznalém svých práv, který zavřené nemocniční brány trpělivě snáší.

FN Brno podle lékařů odmítá v noci i akutní pacienty
Ohodnoťte tento článek!