FN Olomouc chce ušetřit miliony, a tak vyzvala lékaře k solidaritě

Miliony korun chce ušetřit Fakultní nemocnice v Olomouci na mzdách svých zaměstnanců. Její vedení už v minulých dnech zahájilo jednání s odbory a snaží se je přesvědčit, aby solidárně ustoupily z finančních požadavků definovaných v kolektivní smlouvě…

Odboráři však variantě, že by částí svých mezd pomohli nemocnici z její tíživé ekonomické situace, nejsou nakloněni.

Nová kolektivní smlouva byla ve FNO uzavřena letos. Zaměstnancům by měla zaručovat platy ve výši 103 procent průměrné loňské mzdy.

Vedení největšího zdravotnického zařízení v kraji by ovšem přivítalo, kdyby odboráři souhlasili s tím, že jim budou přiznány peníze pouze na úrovni loňského roku.

„V naší situaci by taková solidarita mohla pro nemocnici znamenat mnoho. Roční náklady na mzdy se u nás pohybují kolem 1,2 miliardy korun,“ prohlásil přednedávnem zastupující ředitel FNO Čestmír Neoral.

Na toto téma hovořilo vedení nemocnice s odboráři poprvé v minulých dnech. „Zatím se hledá společná varianta. Je nutné dohodnout se na kompromisu,“ řekl mluvčí FNO Stanislav Kopečný. Nemocnice by podle něj ústupkem odborů ušetřila několik milionů korun.

Představitelé odborových organizací zaměstnanců FNO se zatím na návrh vedení zdravotnického zařízení netváří vstřícně.

„Musíme se poradit i uvnitř odborů, a to je teď v době dovolených nemožné. Platy v nemocnici už dlouhodobě stagnovaly, a také průměrná mzda by letos měla narůst o pět procent. My jsme tedy se třemi procenty navíc za inflací vlastně pozadu,“ podotkl šéf odborářů v nemocnici Zdeněk Mrozek.

FNO podle něj dosud podmínky kolektivní smlouvy plnila. Ovšem mzdy za květen a červen už byly pouze na úrovni loňských platů.

„Nejsme nakloněni tomu, dělat takové ústupky. Navíc čekáme, co by za ně vedení nabídlo. Taková dohoda musí samozřejmě něco přinést i druhé straně,“ dodal Mrozek. Další jednání mezi vedením nemocnice a odboráři by se podle něj mělo uskutečnit ve druhé polovině září.

Egon Havrlant, Moravskoslezský deník

Ohodnoťte tento článek!