FN Plzeň eviduje za 10 let pětinásobně více nádorů prostaty

prostata, urologie,

Až pětkrát více pacientů s rakovinou prostaty než zhruba před deseti lety léčí lékaři plzeňské fakultní nemocnice, která jako jediná v západních Čechách nádory prostaty operuje. Letos lékaři odoperují nádor víc než stovce mužů, před pěti lety jich byla asi polovina.

Další zhruba stovka mužů se stejnou diagnózou podstoupí letos léčbu ozařováním, řekl novinářům přednosta Urologické kliniky FN Plzeň Milan Hora na závěr listopadové preventivní akce Movember zaměřené na rakovinu prostaty. Lékaři v ČR každý rok zjistí 6000 nových případů rakoviny prostaty a varlat.

Plzeňský kraj patří ke krajům s nejvyšším počtem nádorových onemocnění, u rakoviny prostaty tomu tak není. „Nemáme výskyt nejvyšší, ale máme poměrně vysokou úmrtnost,“ řekl Hora, který se stejně jako ředitel nemocnice Václav Šimánek a někteří další členové vedení FN připojil k osvětové kampani a po celý listopad si nechal růst knír.

Rakovina prostaty je při včasném podchycení zcela léčitelná. Nádor patří k pomalu rostoucím a trvá delší dobu, než se rozroste a metastázuje dál do těla. V určitých případech u málo agresivních nádorů prostaty je možné dokonce pacienta jen sledovat a k operaci přistoupit až po čase. Lékaři plzeňské urologické kliniky rutinně využívají jako jediní v ČR v širším měřítku doplňkové vyšetření indexu zdravé prostaty (PHI) z krve pacienta.

Urologové ve spolupráci s imunoanalytickou laboratoří provedli za čtyři roky vyšetření PHI u více než 600 pacientů, což představuje největší soubor takto vyšetřených mužů v Evropě. Vyšetření dokáže ušetřit významné množství mužů od biopsie (odběru vzorku tkáně), PHI také pomáhá lékařům určit agresivitu onemocnění, vysvětil náměstek ředitele FN pro vědu a výzkum a vedoucí úseku imunoanalýzy oddělení nukleární medicíny Ondřej Topolčan.

Test PHI, který dosud neproplácejí pojišťovny, se provádí u mužů se zvýšenými hodnotami prvotního vyšetření prostatického specifického antigenu (PSA). Pokud vyšetření PSA ukáže vysoké hodnoty, jde pacient přímo na biopsii. Je-li ale výsledek PSA v „šedé zóně“ mezi normálními a vysokými hodnotami, pomůže právě test PHI. Když je index nízký, pacient na biopsii nemusí, což se týká až čtvrtiny mužů, kteří by jinak bez provedení PHI testu na biopsii museli jít. Podle Topolčana je to nejen levnější, ale zejména šetrnější způsob. „Vyšetření PHI ale není plošný screening, ale včasná diagnostika možného nádoru prostaty,“ upozornil. Podobně velká skupina mužů, kteří podstoupili stejné vyšetření, byla podle něj jen na třech pracovištích v Německu, dohromady jich bylo ale jen 400.

Ohodnoťte tento článek!