Přejít na obsah

FN Plzeň zlepšila vyšetření rakoviny prsu magnetickou rezonancí

zpět
19.2.2015
Magnetická rezonance, 3T MRI,
zvětšitMagnetická rezonance, 3T MRI, Zdroj: wikimedia.org

Magnetická rezonance, 3T MRI, | Zdroj: wikimedia.org

 

Výrazně vyšší rozlišení při vyšetření rakoviny prsu umožňuje lékařům plzeňské fakultní nemocnice nová metoda magnetické rezonance. Jako jedni z prvních na světě používají lékaři Kliniky zobrazovacích metod k vyšetření novou speciální cívku.

Nové postupy pomáhají rozpoznat i velmi malé nádory a také přesněji odlišit nenádorové tkáně, řekl ČTK primář kliniky Jiří Ferda.

„Cívka je konstruována jako přijímací anténa změn signálu, které dávají informace o složení vyšetřované tkáně,“ řekl. Nová cívka je podle něj zcela ojedinělým zařízením, které je složeno z 18 přijímačů s 18 zesilovači. Zatímco dříve se používal přístroj se silou pole 1,5 Tesla a cívkou se čtyřmi přijímacími kanály, dnes se kombinací použití pole o dvojnásobné síle a osmnáctikanálové cívky mimořádně zvýší prostorové i kontrastní rozlišení. „Tato technika dovolí lépe odlišit nádorovou tkáň od nenádorových postižení, posoudit dokonce i stupeň agresivity nádorů a dále významně zlepší hodnocení mízních uzlin v podpaží,“ uvedl primář.

Lékaři ve fakultní nemocnici provádějí nyní i spektroskopii pro posouzení látkové výměny, difuzní vážení po hodnocení mikrostruktury nádorové tkáně nebo nový způsob dynamického zobrazení prokrvení nádoru. „Tato funkční vyšetření přispívají k poznání chování nádorové tkáně a dovolují tak zvolit optimální techniku chirurgického výkonu u karcinomu prsu. Zároveň pomáhají aktivně vyhledávat vznikající rakovinu u žen s vrozenými genetickými predispozicemi ke vzniku karcinomu prsu, nositelkami tak zvaného BRCA genu,“ vysvětlil Ferda.

Podle porovnání s nálezy u žen, které již podstoupily na základě nového vyšetření operaci, nové postupy pomáhají s výrazně vyšší přesností a úspěšností než dosud rozpoznat i velmi malé nádory. Vyšetřováním prsu magnetickou rezonancí se klinika zabývá 20 let a podle mluvčí nemocnice Gabriely Levorové je jediným pracovištěm v Česku, které poskytuje všechny nejmodernější zobrazovací metody onemocnění prsu. V květnu k nim přibude i vyšetřování pomocí nového supermoderního hybridního přístroje kombinujícího magnetickou rezonanci a pozitronovou emisní tomografii za zhruba 110 milionů korun.


Komentovat článek: FN Plzeň zlepšila vyšetření rakoviny prsu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné