FN Plzeň zřídí lůžka dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče

Nové pracoviště s deseti lůžky dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP) chce ještě letos vybudovat plzeňská fakultní nemocnice (FN). Otevřít by se mělo zhruba v polovině roku v budově interních oborů v bývalé vojenské nemocnici v borském areálu FN.

Lůžka budou součástí Anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Nemocnici by jejich zřízení mělo přijít zhruba na 20 milionů korun, řekl ČTK ředitel Václav Šimánek.

„Vždycky jsme tvrdili, že chceme, aby i borská část areálu zůstala zachována, konkrétně v bývalé vojenské nemocnici. V rámci areálu vybudujeme oddělení DIOP. V Plzeňském kraji tato lůžka žalostně chybí,“ řekl Šimánek. Zatím je pouze deset těchto lůžek v soukromé nemocnici Privamed v Plzni, která je otevřela v roce 2009 jako jedna z první v ČR. Na začátku února otevřela desetilůžkové oddělení DIOP také krajem zřizovaná Klatovská nemocnice, už nyní jsou lůžka obsazená.

Pracoviště DIOP zajišťuje intenzivní ošetřovatelskou péči pacientům s poruchou vědomí a lidem se závažným, nejčastěji neurologickým onemocněním, jejichž zdravotní stav již nevyžaduje umělou plicní ventilaci, ale vyžaduje intenzivní dlouhodobou ošetřovatelskou péči. Pacienti jsou často v bezvědomí, ale už mimo akutní ohrožení života. Jsou to lidé po závažných úrazech hlavy, po neurochirurgických operacích a podobně.

Kromě nového pracoviště chce FN v borském areálu zřídit také lékárnu. Výdejna léků doplní tamní interní a chirurgické ambulance, kterými ročně projdou desetitisíce lidí.

Ohodnoťte tento článek!