Přejít na obsah

FNOL zmodernizovala centrum asistované reprodukce

zpět
21.6.2013
spermie, plodnost, neplodnost, reprodukce,
zvětšitspermie, plodnost, neplodnost, reprodukce, Zdroj: flickr.com

spermie, plodnost, neplodnost, reprodukce, | Zdroj: flickr.com

 

Odborníci Centra asistované reprodukce porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) pomohou výrazně více neplodným párům než dosud. FNOL investovala osm milionů korun do rekonstrukce a nového vybavení tohoto specializovaného pracoviště, jehož kapacita díky tomu vzrostla.

Vedoucí lékař Centra asistované reprodukce FNOL Jiří Dostál novinářům řekl, že loni jeho odborníci provedli 370 mimotělních oplodnění, kterých bylo meziročně o 60 procent více. „Větší zájem o naši péči znamenal prodloužení čekací doby až na tři týdny. Ovšem díky úpravám centra teď budeme moci tuto dobu snížit zhruba na polovinu. Máme nyní k dispozici dvě vyšetřovny namísto jedné, dvojnásobně se zvýšila i kapacita laboratoře,“ uvedl Dostál.

Úpravami podle Dostála prošlo takřka celé centrum od čekárny, která nabízí více soukromí, přes laboratorní trakt, malý sál pro zákroky až po pokoje. „Jsme teď schopni nabídnout řadu nových metod, jako je například speciální výběr nejvhodnější spermie, nepřetržitý monitoring embryí pomocí snímkování kamerou nebo i novou metodu mražení nadpočetných embryí pomocí vitrifikace. To vše jsou postupy, které pomáhají zvýšit úspěšnost léčby a tedy i šance na otěhotnění,“ podotkl Dostál.

Efektivitu léčby podle něj pomáhá zlepšit také nový elektronicky řízený mikromanipulátor, který slouží pro vpich spermie do vajíčka při mimotělním oplodnění. Centrum zároveň zvětšilo kapacitu kryobanky pro uchování zmrazených spermií, vajíček a embryí.

Loni do Centra asistované reprodukce FNOL přišlo více než 1300 žen a mužů, u kterých lékaři provedli přes 7000 vyšetření. Pouze u desetiny párů nejsou odborníci podle Dostála schopni určit příčinu neplodnosti a nemohou jim tedy pomoci. Většině párů toužících po dítěti ale pomoci lze. „Na první pokus se nám podaří pomoci zhruba každému druhému páru. Ale pokud i ostatní páry v léčbě vydrží dlouhodobě, je naše úspěšnost až devadesátiprocentní,“ podotkl Dostál.

V Olomouci bylo letos na jaře otevřeno nové centrum asistované reprodukce IVF Clinic, které je společným projektem skupiny Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka a brněnské kliniky reprodukční medicíny Reprofit International. Projekt si vyžádal investici několika milionů korun. „Hlavním cílem naší kliniky je poskytovat špičkovou diagnostiku i léčbu neplodnosti pro páry ze střední a severní Moravy. Rádi bychom se zde stali vedoucím zdravotnickým pracovištěm,“ uvedl tehdy ředitel IVF Clinic Tomáš Uvízl.


Komentovat článek: FNOL zmodernizovala centrum asistované…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné