Francouzský generál děkuje českým lékařům za záchranu vojáků

Zdravotníci kontingentu 11. polní nemocnice při jednom z výjezdů do okolí Kábulu v roce 2002

Francouzský generál Gérard Nedellec ocenil české lékaře a zdravotníky, kteří na základně v afghánském Kábulu ošetřili francouzské vojáky poté, co je 20. ledna postřelil příslušník afghánské národní armády. ČTK o tom dnes informovala mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Nedellec své poděkování zaslal v dopise adresovaném náčelníkovi zdravotnické služby české armády.

Francouzský generál připomněl, že po střelbě ve východoafghánské provincii Kápísá zahynuli čtyři vojáci z jeho země. Zranění byli vrtulníkem převezeni na spojeneckou základnu v blízkosti kábulského letiště, kde se nachází francouzská vojenská nemocnice, v níž pracují i Češi. „Zde skupina Čechů spolupracujících s Francouzi odvedla výtečnou práci a postarala se o zraněné,“ popsal Nedellec. „Chtěl bych Vám tímto upřímně poděkovat za Vaši spolupráci, které si zejména v takovýchto situacích velmi vážíme,“ dodal v dopise francouzský generál.

„Bezprostředně po incidentu bylo do naší nemocnice transportováno leteckým záchranným týmem 12 zraněných. Čtyři z nich byli charakterem poranění bezprostředně ohroženi na životě,“ uvedl velitel českého týmu Michal Plodr. Český tým se přímo podílel na ošetření dvou z nejvážněji zraněných osob. Jednalo se o střelná poranění tělních dutin a končetin,“ vysvětlil lékař. Všichni pacienti byli po operaci transportováni francouzskou stranou do vlasti.

V reakci na incident francouzský prezident Nicolas Sarkozy pozastavil činnost francouzských sil v této zemi a sdělil, že zváží jejich předčasné stažení. O týden později prohlásil, že francouzské bojové jednotky odejdou z Afghánistánu do konce roku 2013. Sarkozy hodlá vyzvat alianci, aby se do tohoto data ukončily všechny bojové operace spojenců v Afghánistánu. Dosud se v rámci NATO hovořilo až o konci roku 2014.

Ministr obrany Alexandr Vondra na jaře předloží návrh mandátu pro působení českých vojáků v Afghánistánu až do roku 2014. V alianční misi ISAF by měli pracovat i nadále, jejich počty by se však měly postupně snižovat. V současnosti je do mise ISAF v Afghánistánu zapojeno přibližně 600 českých vojáků. Nejvíce z nich se podílí na ochraně civilních pracovníků Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v provincii Lógar.

Ohodnoťte tento článek!