Frýdecko-Místecká nemocnice má nová oddělení intenzivní péče

Nemocnice Frýdek-Místek

Nemocnice ve Frýdku-Místku otevřela nová oddělení následné intenzivní péče (NIP) a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP). Určena jsou pacientům, kteří potřebují zvýšenou zdravotní péči, ale už není nezbytně nutné, aby pobývali na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO). Novinářům to dnes řekl hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Martin Gebauer (ANO). Na odděleních je k dispozici 18 lůžek, vybudování pracoviště přišlo na 50 milionů korun.

Obdobné pracoviště v kraji funguje i v Orlové na Karvinsku, kde mají podle náměstka k dispozici 20 lůžek. „Momentálně jsme spokojeni, protože to pokrytí následnou intenzivní péčí je zajištěno. Chybí tady ještě následná lůžka úplně na to doléčování,“ řekl Gebauer. Kraj je chce vybudovat v rámci plánované optimalizace zdravotní péče, proti níž se ale některé nemocnice ohradily.

Na oddělení NIP jsou pacienti přesunování po pobytu na ARO a následně jsou přeloženi na DIOP. Podle Gebauera jsou to vlastně jakési sestupné stupně péče. „V posledních letech dochází k nárůstu pacientů, u kterých došlo ke stabilizaci stavu po kritickém onemocnění či traumatu a potřebují zvýšenou péči, ale již nevyžadují anesteziologicko-resuscitační či intenzivní péči v plném rozsahu. Současně jejich stav nedovoluje přeložení na standardní nebo následné lůžko, které není k poskytování této péče uzpůsobeno,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Stejskal.

V budově „V“ frýdecko-místecké nemocnice byly původně ambulance a provozní zázemí. V levé části objektu za poslední čtyři měsíce vzniklo oddělení DIOP s deseti lůžky a v pravé části oddělení NIP s osmi lůžky. Součástí oddělení je také sesterna, pracovna lékařů a další zázemí. Oddělení by měla sloužit pro spádovou oblast Frýdecko-Místecka, Třinecka a případně Novojičínska. „V tomto okamžiku je na denní směně jeden lékař a dvě zdravotní sestřičky a ošetřovací personál,“ řekl primář Vít Konopáč.

Polovinu z nákladů na vybudování obou oddělení hradil kraj a na další část poskytl nemocnici návratnou půjčku, kterou bude zdravotnické zařízení postupně splácet.

Ohodnoťte tento článek!