Frýdlantsko se bouří kvůli zrušení porodnice

Titulní obrázek

Porodnice v Nemocnici Frýdlant, která zde fungovala od nepaměti a rodit sem jezdily ženy nejenom z celého Frýdlantského výběžku, ale i Liberecka či Prahy, v úterý poprvé osiřela. Její činnost převzala Krajská nemocnice Liberec (KNL), protože se ve Frýdlantu nepodařilo zajistit dostatečnou pediatrickou péči…

V ohrožení by tak nebyly rodičky, ale v případě komplikací hlavně jejich novorozenci. Lidé na Frýdlantsku se proti tomu bouří a chtějí, aby pro ně znovu začala jejich porodnice fungovat.

Sepsali proto petici, kterou ve středu odpoledne odvezli předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi (ODS).

„Petici podepsali dohromady 4003 občané. Lidé tak vyjádřili jasný nesouhlas s tlakem centrálních orgánů na snižování kvality života v takových oblastech, jako je Frýdlantsko. Starostové dostali od občanů mandát věc důrazně řešit,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS), který spolu s petičníky a starostou sousedních Heřmanic Vladimírem Stříbrným (nez.) petici do Senátu odvezl.

Dalším důvodem, proč je od července porodnice uzavřena, je podle Ramzera fakt, že ministerstvo zdravotnictví nedoporučilo dál nasmlouvat pojišťovně péči.

„Chtějí omezovat malé porodnice, kde se provádí méně než 600 porodů ročně, to ale považujeme za nesmyslné,“ dodal Ramzer. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt Právu řekl, že množství porodů v malých nemocnicích ministerstvo nijak neomezilo. „Pokud tam došlo k omezení péče, tak je to rozhodnutí odborné společnosti a pojišťovny,“ dodal Cikrt.

Frýdlantští lékaři přitom vloni provedli asi 400 porodů. Ministerstvo zdravotnictví proto vzneslo při posledním výběrovém řízení vůči frýdlantské porodnici výhrady.

„Další výtkou bylo, že chybí bezprostřední návaznost na dětské oddělení – to bylo na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví ve Frýdlantu zrušeno před deseti lety,“ uvedl na webových stránkách frýdlantské nemocnice lékařský ředitel Petr Ludvík.

Ačkoli frýdlantská porodnice nesplňovala ministerské normy, mezi ženami byla velmi oblíbená.

Barbora Silná, Právo

Ohodnoťte tento článek!