Ftaláty v nemocnicích poškozují zdraví lidí

Titulní obrázek

Řada zdravotních pomůcek, které se používají v českých nemocnicích, může pacientům poškodit zdraví. Z výrobků z měkčeného PVC se totiž uvolňují nebezpečné ftaláty, které se hromadí v těle pacientů. Nežádoucí působení ftalátů je prokázáno řadou výzkumných pracovišť…

Zdravotnická zařízení zachraňují životy. Zastaralá technika, pomůcky a postupy však pacientům i zdravotníkům škodí

Řada zdravotních pomůcek, které se používají v českých nemocnicích, může pacientům poškodit zdraví. Z výrobků z měkčeného PVC se totiž uvolňují nebezpečné ftaláty, které se hromadí v těle pacientů. „Nežádoucí působení ftalátů je prokázáno řadou výzkumných pracovišť. Z nežádoucích efektů je možno jmenovat například rozvoj cévní arterosklerózy, poškození jater, ledvin, poškození schopnosti reprodukce. Navíc ftaláty zvyšují pravděpodobnost výskytu nádorových onemocnění,“ říká vědec Kamil Ševela, který se výzkumu působení ftalátů na lidské zdraví věnuje.

Hadičky, injekce, inkubátory

Měkčené PVC s ftaláty obsahují například plastové hadičky k infúzím, dialízám, injekční stříkačky a součásti inkubátorů pro novorozence. Ministerstvo zdravotnictví však tvrdí, že ftaláty lidem nehrozí. „Zdravotnické prostředky, které obsahují ftaláty, nejsou určeny k dlouhodobému kontaktu, a tudíž nemohou život ohrozit. Naopak, tyto prostředky život zachraňují a jsou použity jednorázově a krátce,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Výzkumy Kamila Ševely však dokazují, že například u lidí po dialýze se koncentrace ftalátů v těle nebezpečně zvyšují. „Naštěstí si mnohé nemocnice svou odpovědnost za zdraví pacientů uvědomují a snaží se škodlivý druh PVC obsahující ftaláty vůbec nepoužívat,“ uvedla Miroslava Jopková z ekologického sdružení Arnika, které se problematikou ftalátů dlouhodobě zabývá.

Jako první v republice začalo v péči o miminka používat výrobky bez PVC novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. „Začali jsme jednat s dodavateli a postupně shánět zdravotnické prostředky bez PVC. Na konci roku 2005 se nám podařilo nahradit 95 procent z nich materiály bez PVC,“ uvedl primář novorozeneckého oddělení olomoucké fakultní nemocnice Lumír Kantor. Oddělení za to loni obdrželo prestižní mezinárodní ocenění CleanMed Europe 2006 ve Stockholmu v kategorii „Minimalizace toxických látek ve zdravotnictví“.

Pomůcky bez ftalátů používá například i nemocnice v pražském Motole. Je však ještě dost nemocnic, kde zatím vůbec netuší, jak vážné zdravotní důsledky může používání měkčených plastů pro pacienty mít. „Nikdo nás v této souvislosti neoslovil. O přeměně materiálu na výrobky bez PVC jsme tedy neuvažovali. Nejsme zásadně proti změnám, spíše o jejich možnostech zatím nemáme povědomí,“ řekla mluvčí nemocnice v Jablonci nad Nisou Petra Krajinová.

V penězích to není

Další nemocnice tvrdí, že na výměnu pomůcek za nové, bez měkčeného PVC, nemají peníze. Zkušenosti ale ukazují, že to vždy nemusí být pravda. „Stříkačky bez ftalátů jsou dokonce lacinější než ty obsahující PVC. Sice jen o pár haléřů, ale při velkých objednávkách i to znamená úsporu,“ míní Růžena Lindnerová, hlavní sestra z nemocnice v Lounech, která rovněž přešla na pomůcky bez PVC. U některých pomůcek jsou však alternativy bez škodlivých ftalátů zatím asi o třetinu dražší než měkčené PVC. Že jsou ftaláty ve zdravotních pomůckách škodlivé, už uznal i Vědecký výbor pro vznikající a nově zjištěná zdravotní rizika EU. Přitom ještě v roce 2002 tvrdil, že množství ftalátů není třeba v pomůckách omezovat, neboť není dostatek důkazů o jeho negativním působení na léčené pacienty.

CO OHROŽUJE ZDRAVÍ PACIENTŮ

Zdravotnické pomůcky z měkčeného PVC

– Uvolňují se z nich nebezpečné ftaláty, ty způsobují rakovinu, poškozují játra, ledviny a cévy.

Časté používání rentgenu

– Podle studie Oxfordské univerzity zvýšené riziko rakoviny hrozil až 3 pacientům z každé stovky vyšetřených na rentgenu, v Česku to je 1,1 procenta.

Nadbytečné podávání léků

– V českých nemocnicích se podle odborníků podávají přespříliš především utišující a zklidňující léky; ty při předávkování vyvolávají závislost a chronická onemocnění.

Š. Škapilová, D. Dostál, Regionální deník

Ftaláty v nemocnicích poškozují zdraví lidí
Ohodnoťte tento článek!