Fungování chebské nemocnice je ohroženo

Fungování interny a tím pádem i celé chebské nemocnice je ohroženo. Z interního oddělení chce odejít pět lékařů včetně primáře Jaroslava Janči. Pokud své výpovědi nestáhnou, nastane z hlediska pacientů 1. března velmi vážná situace…

„Na stole mi leží výpovědi čtyř lékařů. Pokud se podaří situaci stabilizovat, věřím, že si větší část z nich odchod rozmyslí,“ uvedl jednatel nemocnice Ilja Horník.

Opakovaná rezignace

Jak dodal, na místo primáře oddělení vypsal výběrové řízení. „Vloni, kdy primář Janča rovněž rezignoval, se nepřihlásil nikdo. Nedostatek odborníků ale není problém jen chebské nemocnice, stačí se podívat do novin na inzeráty. Pak se o jednoho lékaře utkává třeba i deset zařízení.“

Lékaři na chebské interně si stěžují, že jsou soustavně přetěžováni.

Když slouží, přijdou do nemocnice ráno v sedm hodin a domů se dostanou druhý den odpoledne. O víkendech odslouží až 56 hodin. Lékaři tak často odcházejí už ve zkušební době. „Na to, abych je udržel nabídkou vyššího platu, nemám prostředky. A lékařkám v odchodu na mateřskou dovolenou také těžko zabráním,“ řekl Horník.

Chebští internisté také nahrazují pohotovost, která v Chebu funguje do 22 hodin.

„Poté je chebská interna, když pomineme mariánskolázeňskou nemocnici, jediným útočištěm pro spádovou oblast se sto tisíci obyvateli,“ nastínil Horník.

Primář Janča, který funkci primáře vykonával 12 let, v předchozích dvou letech výpověď dvakrát stáhl. Nyní odchází na stejný post do soukromé léčebny dlouhodobě nemocných Carvac.

„Problémy se nakumulovaly a mám pocit, že jsme se zatím nedočkali skutečného řešení situace,“ řekl Právu.

Radnice může špitálu pomoci

„Je to především problém vedení nemocnice,“ komentoval problém krajský radní Jiří Mutinský (ODS), který je pověřen řízením zdravotnictví v kraji. „Od jednatele chebské nemocnice očekávám podrobné informace,“ dodal.

Vážnost situace vnímá i chebská radnice. „Řešení je věc managementu. Může se stát, že bude chod interního oddělení na čas omezen nebo budou muset být pacienti převáženi jinam. Doufám ale, že k tomu nedojde,“ uvedl starosta Chebu Jan Svoboda (ODS).

„Nemocnici můžeme být nápomocni v otázkách bydlení personálu, jiné možnosti nemáme,“ doplnil místostarosta Pavel Vanoušek (ČSSD).

Podle druhého chebského místostarosty Václava Jakla (ODS) navrhovala městská zdravotní komise převzetí nemocnice městem. „To ale není v jeho finančních možnostech,“ zdůraznil Jakl.

Romana Nájemníková, Rudolf Voleman, Právo

Fungování chebské nemocnice je ohroženo
Ohodnoťte tento článek!