Fúze nemocnic: obavy a kritika

Titulní obrázek

Po bouřlivé diskusi, ostrých výrazech a návrzích opozičních zastupitelů, aby krajská nemocnice byla stažena z jednání, schválili ve čtvrtek krajští zastupitelé stanovy, členy představenstva i dozorčí radu akciové společnosti Nemocnice Karlovy Vary. Pro bylo šestadvacet zastupitelů ze čtyřiceti, proti šestnáct…

ČLánek je součástí retrospektivy, jíž Karlovarský deník připomíná vývoj situace okolo karlovarské nemocnice, a vyšel v listopadu 2005. Další články z této retrospektivy si můžete přečíst na stránkách Karlovarského deníku nebo ZDE.

Po bouřlivé diskusi, ostrých výrazech a návrzích opozičních zastupitelů, aby krajská nemocnice byla stažena z jednání, schválili krajští zastupitelé stanovy, členy představenstva i dozorčí radu akciové společnosti Nemocnice Karlovy Vary. Pro bylo šestadvacet zastupitelů ze čtyřiceti, proti šestnáct.

Jedinou změnou, kterou navrhl Jiří Mutinský, hejtmanův náměstek pro zdravotnictví, je vydání akcií. Ty budou znít na majitele, tedy na Karlovarský kraj. Dvaadvacet akcií za dvaadvacet milionů korun mělo být původně vydáno na majitele, a tudíž převoditelné bez souhlasu představenstva.

„Chtěli jsme snížit míru obav našich koaličních partnerů. Proto jsme se rozhodli vydat akcie na jméno. Ty budou uloženy v trezoru na úřadu Karlovarského kraje společně se seznamem akcionářů,“ uvedl Mutinský.

Proti nové akciové společnosti, v niž se má karlovarská nemocnice změnit 1. ledna příštího roku, protestovali zastupitelé z KSČM, z řad Evropských demokratů, karlovarští sociální demokraté i primáři karlovarské nemocnice. Nejvíce výhrad zaznělo k výběrovému řízení na manažerské řízení nemocnice, které vyhrála Česká zdravotní, ale i na členy představenstva, které tato firma delegovala do představenstva nemocnice. Ve sporu se zákonem se ocitl David Hanzl. Ten figuruje v několika akciových společnostech identického předmětu podnikání jako Česká zdravotní, což zákon zakazuje.

Na to upozornil zastupitel za KSČM Stanislav Dušek. „Nedokáži si představit, jak navíc zvládne práci v karlovarské nemocnici,“ zdůraznil Dušek.

Krajští radní jeho námitku uznali, a Hanzl tak do krajské nemocnice nenastoupí. Pokud ano, pak jej prý odvolají.

„Žádám, aby se kontrolní výbor zabýval výběrovým řízením i podle časového sledu. Rada vyhlásila výběrové řízení 22. září a současně schválila seznam uchazečů. V té době provozovala Česká zdravotní pouze realitní činnost. Jak je to možné?“ ptal se Dušek.

Zastupitele pak důrazně varoval, že pokud se stanovami, v nichž je zesílena pravomoc dozorčí rady z řad krajských radních, budou souhlasit, pak se dobrovolně vzdávají kontroly nad nemocnicemi.

„Dozorčí rada je dosti silná na to, abyste tady začal plašit,“ odpověděl mu Mutinský, sám navržený do dozorčí rady nemocnice. „Politici jsou tady od toho, aby tuto společnost ohlídali, “ dodal další člen dozorčí rady, hejtman Pavel.

Ještě ostřeji protestovali proti navrženým stanovám Jaroslav Růžička a Jan Horník (oba Evropští demokraté). Oba poukazovali na to, že odborná veřejnost a primáři s fúzí tří nemocnic do jedné akciové společnosti nesouhlasí a že dosud není vypracovaná koncepce zdravotnictví v Karlovarském kraji. Růžičkovi navíc vadila i dvoumilionová odměna pro Českou zdravotní. „Za tři dny práce a know how je tato částka dosti vysoká. A to kraj nemá peníze, proto se ruší i jídelny,“ prohlásil Růžička.

Horník několikrát upozornil, že opozice nedostává potřebné informace. „Tady končí demokracie,“ nebral si servítky senátor. Prostor na mimořádném jednání dostali i náměstkyně karlovarského primátora Monika Makkiehová a primáři karlovarské nemocnice Roman Brázdil a Tomáš Pospíšil. „Chtěla bych požádat o odložení tohoto bodu,“ prosila Makkiehová krajské zastupitele. Nic jí to nebylo platné.

„Výsledkem jednání jsme zklamaní. Situaci považuji za vysoce nebezpečnou a bezprecedentní, “ prohlásil po hlasování primář Brázdil. Lékař Jiří Moravek (Evropští demokraté) byl výsledkem jednání zděšen.

„Takovou aroganci jsme nečekali. Přihlásili jsme se do diskuse, a oni nás protizákonně nenechali promluvit. Přitom jsem chtěl říci, že dvě třetiny představenstva nové akciové společnosti mají být zaměstnanci nemocnice a mají brát osmdesát tisíc korun. Považoval jsem proto za slušné, aby sem tito lidé přišli a představili se nám. Oni ale nepřišli. Pro nás jsou to tedy anonymní nastrčené tváře,“ dodal Moravek.

Ivana Kalinová, Jana Šteinerová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!