Galerie ve fakultní nemocnici v Ostravě zpříjemňuje pobyt pacientům

Galerie Ametyst v areálu ostravské fakultní nemocnice funguje už desátým rokem. Za tu dobu v ní vystavovala celá řada výtvarníků, především z regionů Moravy a Slezska, jejichž díla zpříjemňují pacientům pobyt…

Ostrava –

„Odhaduje se, že nemocnicí ročně projde dva a půl až tři miliony návštěvníků. V této souvislosti se nabízí otázka: Která umělecká galerie se může pochlubit takovou návštěvností?“ říká tiskový mluvčí nemocnice Štěpán Neuwirth.

Galerie zde vznikla krátce po otevření nové vstupní části společně s dalšími nadstandardními službami, jako jsou prodejna knih a tisku, ekumenická kaple, restaurace, bufet a další.

„Vedení nemocnice se snažilo vytvořit příjemné a uklidňující prostředí, protože je známo, že pokud se nezapomíná na duševní pohodu pacientů, uzdraví se snáze a rychleji,“ tvrdí Helena Šímová z tiskového oddělení nemocnice.

“ Naše zařízení se vymyká obecné představě o nemocnici nejen barevností stěn a celkovou prosvětleností prostoru, ale právě i galerií nebo reprodukovanou hudbou v jeho chodbách,“ dodala Šímová.

První výstava v Galerii Ametyst byla zahájena 24. listopadu 1995. Tehdy se v nemocniční chodbě objevily obrazy a plastiky ostravského umělce Jiřího Masného. Loni v lednu zde proběhla již jubilejní stá výstava. V prostoru galerie se za tu dobu vystřídala plejáda umělců.

K nejznámějším patří David John Lloyd, Václav Návrat, Dagmar Chwistková, Jana Ulrichová nebo Antonín Gavlas, který je současně kurátorem galerie. Podle jeho slov galerie dává přednost dílům harmonickým a optimisticky laděným.

„Výtvarníci mají o vystavování v nemocniční galerii zájem, někteří tady vystavují opakovaně, dáváme však prostor i mladým a začínajícím autorům. Fotografie zde například vystavovali i naši lékaři,“ uvedla Šímová.

Pravidelně každé léto tu vystavují i práce mentálně postižených dětí z Kreativního ateliéru Ústavu sociální péče v OstravěMuglinově. A co říkají na galerii v chodbě nemocnice pacienti?

Někteří si ozvláštnění prostředí velmi pochvalují, jiní ani nevědí, že galerií procházejí. Jako jeden z pacientů, který ale nakonec přiznal, že takhle s obrázky je to rozhodně živější než bílé stěny. Většina pacientů, návštěvníků i zaměstnanců vnímá galerii jednoznačně pozitivně.

„Je to skvělá věc, víte, co už jsem tady nechala peněz?“ nechala se slyšet jedna z návštěvnic, která sem denně dochází na obědy. Pacienti vesměs oceňovali fakt, že vystavené barevné objekty navodí příjemnou náladu.

Vedoucí prodejní části galerie Jana Michalíčková si všimla, že někteří se do galerie vracejí i víckrát. Lékař Jan Staněk zase vyzdvihl skutečnost, že galerie v chodbě nemocnice se může stát pacientům záminkou k procházce.

Valerian Klaban,

Moravskoslezský deník

Galerie ve fakultní nemocnici v Ostravě zpříjemňuje pobyt pacientům
Ohodnoťte tento článek!