Generální ředitel ZP MV ČR: Příspěvek na preventivní screening rakoviny prsu i u mladších žen je standardem. Loni jsme na něj vynaložili 1,5 milionu korun

Mamografie, tj. rentgenologické vyšetření prsu, se využívá jednak pro preventivní screening, jednak slouží k diagnostice nádorů prsu. V České republice se u žen starších 45 let provádí preventivní mamografie pravidelně každé dva roky a je hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Rakovina prsu se ale může týkat i mladších žen. Ty mohou, bez omezení dolní hranice věku, využít příspěvek Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR na preventivní ultrazvukové vyšetření prsu, která jej poskytuje v rámci svého fondu prevence.

Preventivní mamografii by měly pravidelně absolvovat ženy, ideálně od 40 let. Vyšetření si hradí buď samy nebo mohou využít příspěvku své zdravotní pojišťovny. „V loňském roce využilo v rámci našeho fondu prevence příspěvku 500 korun na preventivní screeningové vyšetření prsu 3 500 našich klientek ve věku mezi 40 a 45 lety, tedy těch, které ještě nemají nárok na mamografické vyšetření z veřejného zdravotního pojištění. Celkově jsme tedy na mamografické vyšetření prsu v roce 2017 vynaložili 1,5 milionu korun,“ říká David Kostka, generální ředitel ZP MV ČR.

I mladší ženy a dívky, tedy bez omezení dolní hranice věku, mohou v případě zájmu nebo potřeby čerpat příspěvek na preventivní ultrazvukové vyšetření prsu. Také tento příspěvek je ve výši 500 korun. ZP MV ČR jej svým klientkám nabízí již řadu let. „Nejde o žádnou novinku. Podpora prevence onkologických onemocnění i u mladších ročníků by měla být prioritou každé zdravotní pojišťovny, a konkrétně naše pojišťovna ji považuje za standard,“ dodává David Kostka.

Lidé by se proto měli pečlivě seznámit s nabídkou jednotlivých pojišťoven. Do konce září mohou totiž klienti podat žádost o změnu své stávající zdravotní pojišťovny. Změna pak začne platit od 1. ledna nového roku.

Ohodnoťte tento článek!